Komerční projekt - Vydatné občerstvení v horách a dobrá pálenka prostě patří k sobě. Ale i když většina výletníků dobře ví, že speciální destiláty s vysokým procentem alkoholu se na mnoha místech světa i nadále pálí podomácku, jen velmi málo z nich má představu o tom, jak přesně celá procedura výroby pálenky probíhá.
Dovolená v Rakousku
Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.
Jedenačtyřicet předních destilatérů (páleničářů) ze severního a východního Tyrolska si proto před několika lety předsevzalo, že ukáže návštěvníkům této rakouské spolkové země, odkud se bere výjimečná průzračnost, ovocná chuť a vůně a vzácná ryzost jejich vysoce kvalitních pálenek.
"Páleničáři" si až na několik výjimek pěstují vlastní ovoce sami. A na stromech je nechávají až do okamžiku, kdy je plně uzrálé. Za vynikající aroma a vysoký obsah cukru tyrolské ovoce vděčí podle zdejších destilatérů mimo jiné faktu, že ovoce dozrává v čase, kdy mezi dnem a nocí panují velké teplotní rozdíly. V některých horských údolích činí tento rozdíl až pětadvacet stupňů Celsia. Tyrolští výrobci pálenky proto patří k těm nejlepším na světě.
"Všechny podniky, které jsou součástí Tyrolské cesty palírnami, splňují nejvyšší požadavky na kvalitu," ujišťuje Ulrich Zeni z Tyrolské zemědělské komory.
Bonvivánská trasa po tyrolských palírnách nabízí amatérským degustátorům možnost blíže poznat toto sofistikované umění, které se zde předává po staletí z jedné generace na druhou. A to počínaje pěstováním ovoce a jeho sklizní přes rmutování (mletí) a následné kvašení až po samotný proces pálení pochoutky v německy mluvících zemích označované všeobecně jako šnaps, a vrcholící hvězdným okamžikem, tedy ochutnáváním vypáleného alkoholu.
Rozumí se samo sebou, že proces výroby ovocných destilátů není předváděn jako vědecký počin, podepřený tradicí a dovedený k naprosté dokonalosti s přispěním moderních technologií. Destilatéři k demonstraci svého umění přistupují především s notnou dávkou humoru a baví se při ní stejně dobře jako návštěvníci jejich malých podniků.
Nikoho přitom nenechají na pochybách, že základem dobré pálenky je právě dlouholetá tradice a dokonalá znalost procesu výroby. Vždyť ze současných čtyř tisíc tyrolských destilatérů mají více než dva a půl tisíce svá práva na pálení alkoholu ještě z dob císařovny Marie Terezie. A každá generace své vědění ještě o něco zdokonalila a nově interpretovala.
Rakušané jsou koneckonců lidé, kteří vědí, jak si užívat života. Proto se na konci každé prohlídky také koná společná degustace. A když na vlastní kůži zažijete, jak náročná je cesta meruňky, hrušky, rybízu nebo maliny začínající na zahradě a končící ve skleničce na šnaps, pak takovou pálenku oceníte ještě více. Vůbec už nemluvě o tom, že se na pouti místními palírnami dovíte spoustu zajímavých faktů. Víte kupříkladu, kolik kilogramů třešní, švestek, jahod, malin, vlašských ořechů, jablek či hrušek se v Tyrolsku každoročně zpracuje na destiláty? Přes pět milionů.
Kromě toho rychle získáte pocit sounáležitosti s místním krajem a lidmi, kteří tu žijí. A to rozhodně stojí za to.
Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.