Dovolená v Rakousku
Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.
Komerční projekt -Turistický svaz Mühlviertler Alm sdružuje více než desítku obcí na východě Mühlviertelu. V severojižním směru se oblast táhne od Liebenau na severu po Bad Zell na jihu, v západovýchodním směru ji vymezují obce St. Leonhard a St. Georgen. Členité území protkané několika bystřinami je velmi dobře vybavené pro jízdu na koni: je zde vyznačeno více než 700 kilometrů koňských stezek a v oblasti najdete nespočet statků/penzionů připravených pro turisty na koních. Budete klusat rozkvetlými loukami, podél chladivých potoků i lesními stezkami, míjet tajemné žulové skály i idylické mlýny – ostatně právě po nich má Mühlviertel (česky Mlýnská čtvrť) své jméno. Klidnou jezdeckou dovolenou si tu můžete zařídit jako putování od statku ke statku, případně si tu koně na dobu svého pobytu pronajmout.
O tom, že koně tu mají dlouhou tradici – byť v trochu jiném duchu než dnes –, se ostatně můžete přesvědčit v celém Mühlviertelu. Územím totiž procházela jedna z nejstarších koněspřežných železnic na evropském kontinentě, která byla uvedena do provozu již v roce 1827 a spojovala České Budějovice přes Freistadt a Linz s oblastí Solné komory. Na území Mühlviertelu se po této „koňce“ (německy Pferdeeisenbahn) dochovaly četné pozůstatky v podobě viaduktů, náspů a terénních zářezů – můžete je vidět například v okolí obce Leopoldschlag. V nedalekém Kerschbaumu lze navštívit Muzeum koněspřežné železnice, jehož součástí jsou i nostalgické jízdy v historických vagonech po rekonstruovaném úseku tratě.
Až si budete chtít od koňského hřbetu trochu odpočinout, zjistíte, že v oblasti Mühlviertler Alm se najde i řada dalších zajímavostí. Zastavíte-li se na náměstíčku v Bad Zellu, které je samo o sobě dostatečně malebné, určitě si všimnete stylizované rytířské sochy s mečem, označující někdejší pranýř. V Königswiesenu zajděte do farního mariánského kostela, tamější filigránsky zdobená žebrová klenba z období pozdní gotiky nemá obdoby v celém Rakousku. A až se budete chtít po celé oblasti pořádně rozhlédnout, vyrazte na zříceninu hradu Prandegg. Druhá největší hradní zřícenina Horního Rakouska se tyčí na výrazném ostrohu nad údolím říčky Waldaist a poskytuje daleký rozhled do kraje.
Typické pro Mühlviertler Alm jsou osamocené žulové balvany a skály, které se často ostře odrážejí od okolí. Budete se s nimi setkávat všude – na loukách a pastvinách, v lesích i v místních obcích a osadách. Řada venkovských stavení je totiž zbudována právě z místní žuly. Některé pitoreskní žulové skály zjevně vzbuzovaly představivost našich dávných předků; příkladem je lokalita se sugestivním jménem Herrgottsitz nad obcí Schönau. Ostře modelované skály sloužily v minulosti zřejmě jako kultovní místo, dnes z vrcholu za jasného počasí dohlédnete až na Alpy.
Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.