Komerční projekt - Pohleďte na louky rozkvetlé tisíci květy, nad kterými slyšíte pouze bzučení včel a cvrlikání ptáků. Nebo na osamělá jezera, na jejichž březích se ve větru majestátně kývají husté větve mohutných smrků. Procházíte se panenskou přírodou po nekončících stezkách a každým krokem se víc a víc vzdalujete každodennímu hektickému životu.
Dovolená v Rakousku
Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.
Už arcivévoda Jan Habsbursko-Lotrinský (1782–1859) uměl ocenit klid a ticho panující ve zdejších horách a tvrdil, že se na všechnu tu nádheru nemůže ani vynadívat. Tento pocit s ním návštěvníci Přírodního parku Sölktäler sdílejí i o 200 let později, zejména proto, že je dnes daleko snazší se do tohoto pozemského ráje dostat.
Během procházky se vyplatí podívat se čas od času pod nohy – rostou tu léčivé byliny, které sami rozeznáte s pomocí vyobrazení na speciálních tabulích rozestavěných podél tematických stezek. Pohodlná procházka, stejně jako náročné zdolávání horského vrcholu představují ideální příležitost k tomu, aby se člověk alespoň o malý kousek opětovně přiblížil sám k sobě.
V tichu a odloučení horských údolí vnímáte místní pozoruhodnosti ještě intenzivněji. Patří k nim i malebné jezero Schwarzensee, největší v Nízkých Taurách, s fascinující flórou a faunou a smrkovým močálem plným kondenzované vody. I v létě vystupuje z rozsedlin ve skalách tak studený vzduch, že se dokonce tvoří rampouchy.
V rámci stálé výstavy „Natura Mirabilis“, instalované ve středověkých prostorách zámku Großsölk, se zase projdete místy, kudy se před dávnými staletími vlekli soumaři, seznámíte se s ohroženými druhy zvířat a rostlin, ocitnete se uprostřed padající laviny nebo si poslechnete šplouchání močálů a horských jezer.
Nenechte si také ujít prohlídku zdejší jezuitské zahrady, kde na třech slunečných terasách najdete přes dvě stovky druhů rostlin. Ve mlýně Troger Mühle, jediném kompletně zachovalém zařízení svého druhu na území Přírodního parku Sölktäler, si zase můžete upéci ve starobylé kamenné peci svůj vlastní chléb.
Nezapomeňte si udělat procházku do kouzelné soutěsky Strubschlucht, v níž se stékají potoky Großsölk a Kleinsölk s „kamením bohů“, jak zdejšímu bílému, růžovému, zelenému a šedému mramoru říkali staří Řekové.
Přírodní park Sölktäler je tak jedinečným místem pro opětovné nalezení klidu a míru v duši a načerpání nových sil. Na masy turistů, na něž jste z Alp často zvyklí, tu nenarazíte, dokonce ani na žádné lanovky, které by vás dopravily na vrchol hory. Zato jsou tu osamělé horské pastviny, k modrému nebi tyčící se skalnaté štíty a křišťálově průzračná voda potůčků a bystřin. A těch je tady nepočítaně. Mimochodem – víte, díky čemu získal přírodní park Sölktäler své jméno? Prastarý výraz „Sölk“ znamená totiž tekoucí vodu.
Dýchejte tedy při procházkách hodně zhluboka, užijte si zdejšího čerstvého vzduchu, ticha i uklidňujícího zurčení potoků a těšte se z přirozené krásy této jedinečné vysokohorské oblasti!
Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.