Vědci věří, že pochopení toho, co se stane s chobotnicí ve vesmíru, pomůže vyřešit možné zdravotní problémy astronautů.
"Jak astronauti tráví stále více času ve vesmíru, jejich imunitní systém se stává takzvaně dysregulovaným. Nefunguje tak dobře a nerozpozná bakterie tak snadno," uvádí pro agenturu AP výzkumná pracovnice Jamie Fosterová.
Hlavonožci jsou chováni v námořní laboratoři Kewalo, která patří k Havajské univerzitě. Začátkem tohoto měsíce je vědci poslali do vesmíru v rámci mise SpaceX, která měla za cíl na stanici ISS doplnit zásoby.
Profesorka Havajské univerzity Margaret McFall-Ngaiová, která byla v 90. letech jednou z učitelek Fosterové, uvedla: "Zjistili jsme, že symbióza lidí s jejich mikroby je v mikrogravitaci narušena, a Jamie ukázala, že to platí i pro chobotnice. A protože jde v jejich případě o jednoduchý organismus, můžeme přijít na kloub tomu, co se děje."
Lidský imunitní systém při dlouhodobých kosmických letech nefunguje úplně správně, vysvětlila Fosterová s tím, že pokud chtějí lidé podnikat cesty na Měsíc či na Mars, musí vědci eliminovat všechna zdravotní rizika.
Laboratoř Kewalo chová chobotnice "bobtail" k výzkumným projektům po celém světě. Tento druh hlavonožců se hojně vyskytuje v havajských vodách a měří kolem sedmi centimetrů. Zpátky na Zemi se vrátí ve zmrazeném stavu v průběhu července.