Dva Ostravané vymysleli iglú pro bezdomovce. Jejich nápad teď chtějí po celém světě

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 4. 2019 12:36
V České republice nemají domov desítky tisíc lidí a další stovce tisíc hrozí, že přijde o střechu nad hlavou. Nejhorším obdobím jsou přitom zimy, kdy teploty klesají hluboko pod nulu a lidem bez domova tak hrozí smrt umrznutím. Ne všichni přitom mohou využívat nocleháren nebo služeb azylových domů. Dva Ostravané proto před dvěma lety přišli s nápadem na sezonní nouzové přístřešky ve tvaru iglú. Místo plánovaných deseti kusů jich nakonec vyrobili šestkrát víc a zájem projevily už i města a organizace v zahraničí. Nyní vyvíjejí iglú pro dvojice.
Sestavení Iglou trvá maximálně minutu. Sledujte, jak je to snadné | Video: Iglou.cz

Pavla Klečková a Manu Chilaud se poznali před lety v mezinárodní společnosti, kde oba pracovali na manažerských pozicích. Před dvěma lety se ale po přečtení jedné ze zpráv o umrznutí bezdomovce v Karviné rozhodli, že svou energii vloží do projektu, který by podobným úmrtím zabránil.

"V té době jsme oba pracovali v Karviné a článek nás velmi zasáhl. Říkali jsme si, jak je možné, že v dnešní době ještě může někdo umrznout. Od té doby jsme měli stále v hlavě, že jednou bychom chtěli lidem pomáhat a vrátit tak do společnosti aspoň trošku štěstí, co sami máme," vysvětlují.

Začínali jako dobrovolníci pro Armádu spásy, kde během zimních měsíců rozdávali lidem bez domova polévku. Začátkem minulého roku však na YouTube narazili na přístřešek ve tvaru iglú, který ve Francii vymyslel inženýr Geoffroy de Reynal. Protože sám Chilaud z Francie pochází, rozhodli se jej oslovit s nabídkou na spolupráci.

Naděje pro tisíce lidí bez domova

Před necelým rokem pak doma v obývacím pokoji vyrobili první český prototyp útočiště, které zachraňuje životy.

Prototyp přístřešku pro jednoho.
Prototyp přístřešku pro jednoho. | Foto: www.facebook.com/iglouCZ/

Původně plánovali zhotovit zhruba deset sezonních nouzových přístřešků pro tři moravskoslezská města, nakonec jich vzniklo šestkrát víc a dostaly se i do Ústí nad Labem, Kolína nebo Hradce Králové. Francouzsko-českého nápadu se chytla i další zahraniční města, nejen v sousedním Slovensku, ale také v Belgii nebo Velké Británii.

"Podle některých zdrojů je v České republice 68,5 tisíce lidí bez domova, dalších 120 tisíc je ztrátou střechy nad hlavou bezprostředně ohroženo. Na území Ostravy je odhadem 900 osob bez domova a podle terénních pracovníků přes sto z nich přespává venku i v těch největších mrazech. S postupem času jsme taky například zjistili, že část z nich by využila verzi přístřešku pro pár," říká Pavla Klečková.

Iglú jsou primárně určena pro ty, kteří z různých důvodů nemohou přespávat v noclehárnách nebo azylových domech. "Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fobie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji," vyjmenovává Klečková.

Tunel z polyetylenové pěny

Přístřešek nazvaný Iglou je malý tunel z polyetylenové pěny. Ta se běžně využívá jako izolační materiál, protože dobře udržuje teplo. Nouzové obydlí se vyhřívá lidským teplem a teplota uvnitř je tak až o 18 stupňů Celsia vyšší oproti venkovní teplotě. Takže i v mrazech zde lidé bez domova přečkají noc, aniž by jim hrozila smrt umrznutím.

"Iglou je zevnitř potaženo metalizovanou fólií, která chrání před zbytky z cigaret a podobně. Nicméně uživatelům v pokynech zakazujeme uvnitř kouřit či si brát svíčku, protože s sebou mají často i deku nebo spacák. Dveře je možné uzavřít zevnitř suchým zipem," popisují autoři.

Přístřešek je zatím dostupný pro jednu osobu a je dva metry dlouhý a metr široký. Už příští zimu ale česko-francouzský tým hodlá představit iglú pro pár.

Kromě Pavly Klečkové a Manu Chilauda se na jeho výrobě v loňském roce podíleli ještě dva další brigádníci, vzhledem k vysoké poptávce však autoři svěřili zhotovení přístřešků pro další sezonu zlínské firmě SPUR.

Pomáhá i za hranicemi Evropy

"Iglou je prodáváno vždy přes charitativní organizace či města. V Ostravě jsme  naše Iglou navštívili a uživatelů jsme se ptali na zpětnou vazbu, která je pro nás důležitá, abychom jej mohli neustále zlepšovat dle jejich potřeb," dodávají Klečková s Chilaudem.

Nouzové obydlí v současné době stojí pět tisíc korun, autoři by však do budoucna rádi cenu snížili. 

"Iglou mají chránit lidi bez domova před mrazy, umrznutím a omrzlinami. Iglou je tedy pouze dočasné řešení na zimu a po zimě je charitativní organizace či města zpět sesbírají, vydezinfikují, případně opraví a následně uskladní pro potřeby další zimy," vysvětlují podnikatelé.

Kromě městských samospráv projevily zájem o iglú také Charita České republiky, Armáda spásy a Naděje. Od nápadu k prvnímu užitelnému prototypu přitom vedla docela dlouhá cesta. Podnikatelé vyzkoušeli pět předchozích verzí a absolvovali také akcelerační program Impact First v rámci co-workingové sítě Impact Hub.

Jejich nápad teď navíc pomáhá i za hranicemi Evropy. Díky tomu, že autoři sdílí výrobní postup a instrukce k užití jako takzvaný open source, technické výkresy a dokumenty už využívají také lidé v Peru či Íránu.

Video: Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven

Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven, někoho to zlomí, v někom to probudí touhu vyhrabat se z toho, říká Václav Bural. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy