Dva Ostravané vymysleli iglú pro bezdomovce. Jejich nápad teď chtějí po celém světě

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 4. 2019 12:36
V České republice nemají domov desítky tisíc lidí a další stovce tisíc hrozí, že přijde o střechu nad hlavou. Nejhorším obdobím jsou přitom zimy, kdy teploty klesají hluboko pod nulu a lidem bez domova tak hrozí smrt umrznutím. Ne všichni přitom mohou využívat nocleháren nebo služeb azylových domů. Dva Ostravané proto před dvěma lety přišli s nápadem na sezonní nouzové přístřešky ve tvaru iglú. Místo plánovaných deseti kusů jich nakonec vyrobili šestkrát víc a zájem projevily už i města a organizace v zahraničí. Nyní vyvíjejí iglú pro dvojice.
Sestavení Iglou trvá maximálně minutu. Sledujte, jak je to snadné | Video: Iglou.cz

Pavla Klečková a Manu Chilaud se poznali před lety v mezinárodní společnosti, kde oba pracovali na manažerských pozicích. Před dvěma lety se ale po přečtení jedné ze zpráv o umrznutí bezdomovce v Karviné rozhodli, že svou energii vloží do projektu, který by podobným úmrtím zabránil.

"V té době jsme oba pracovali v Karviné a článek nás velmi zasáhl. Říkali jsme si, jak je možné, že v dnešní době ještě může někdo umrznout. Od té doby jsme měli stále v hlavě, že jednou bychom chtěli lidem pomáhat a vrátit tak do společnosti aspoň trošku štěstí, co sami máme," vysvětlují.

Začínali jako dobrovolníci pro Armádu spásy, kde během zimních měsíců rozdávali lidem bez domova polévku. Začátkem minulého roku však na YouTube narazili na přístřešek ve tvaru iglú, který ve Francii vymyslel inženýr Geoffroy de Reynal. Protože sám Chilaud z Francie pochází, rozhodli se jej oslovit s nabídkou na spolupráci.

Naděje pro tisíce lidí bez domova

Před necelým rokem pak doma v obývacím pokoji vyrobili první český prototyp útočiště, které zachraňuje životy.

Prototyp přístřešku pro jednoho.
Prototyp přístřešku pro jednoho. | Foto: www.facebook.com/iglouCZ/

Původně plánovali zhotovit zhruba deset sezonních nouzových přístřešků pro tři moravskoslezská města, nakonec jich vzniklo šestkrát víc a dostaly se i do Ústí nad Labem, Kolína nebo Hradce Králové. Francouzsko-českého nápadu se chytla i další zahraniční města, nejen v sousedním Slovensku, ale také v Belgii nebo Velké Británii.

"Podle některých zdrojů je v České republice 68,5 tisíce lidí bez domova, dalších 120 tisíc je ztrátou střechy nad hlavou bezprostředně ohroženo. Na území Ostravy je odhadem 900 osob bez domova a podle terénních pracovníků přes sto z nich přespává venku i v těch největších mrazech. S postupem času jsme taky například zjistili, že část z nich by využila verzi přístřešku pro pár," říká Pavla Klečková.

Iglú jsou primárně určena pro ty, kteří z různých důvodů nemohou přespávat v noclehárnách nebo azylových domech. "Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fobie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji," vyjmenovává Klečková.

Tunel z polyetylenové pěny

Přístřešek nazvaný Iglou je malý tunel z polyetylenové pěny. Ta se běžně využívá jako izolační materiál, protože dobře udržuje teplo. Nouzové obydlí se vyhřívá lidským teplem a teplota uvnitř je tak až o 18 stupňů Celsia vyšší oproti venkovní teplotě. Takže i v mrazech zde lidé bez domova přečkají noc, aniž by jim hrozila smrt umrznutím.

"Iglou je zevnitř potaženo metalizovanou fólií, která chrání před zbytky z cigaret a podobně. Nicméně uživatelům v pokynech zakazujeme uvnitř kouřit či si brát svíčku, protože s sebou mají často i deku nebo spacák. Dveře je možné uzavřít zevnitř suchým zipem," popisují autoři.

Přístřešek je zatím dostupný pro jednu osobu a je dva metry dlouhý a metr široký. Už příští zimu ale česko-francouzský tým hodlá představit iglú pro pár.

Kromě Pavly Klečkové a Manu Chilauda se na jeho výrobě v loňském roce podíleli ještě dva další brigádníci, vzhledem k vysoké poptávce však autoři svěřili zhotovení přístřešků pro další sezonu zlínské firmě SPUR.

Pomáhá i za hranicemi Evropy

"Iglou je prodáváno vždy přes charitativní organizace či města. V Ostravě jsme  naše Iglou navštívili a uživatelů jsme se ptali na zpětnou vazbu, která je pro nás důležitá, abychom jej mohli neustále zlepšovat dle jejich potřeb," dodávají Klečková s Chilaudem.

Nouzové obydlí v současné době stojí pět tisíc korun, autoři by však do budoucna rádi cenu snížili. 

"Iglou mají chránit lidi bez domova před mrazy, umrznutím a omrzlinami. Iglou je tedy pouze dočasné řešení na zimu a po zimě je charitativní organizace či města zpět sesbírají, vydezinfikují, případně opraví a následně uskladní pro potřeby další zimy," vysvětlují podnikatelé.

Kromě městských samospráv projevily zájem o iglú také Charita České republiky, Armáda spásy a Naděje. Od nápadu k prvnímu užitelnému prototypu přitom vedla docela dlouhá cesta. Podnikatelé vyzkoušeli pět předchozích verzí a absolvovali také akcelerační program Impact First v rámci co-workingové sítě Impact Hub.

Jejich nápad teď navíc pomáhá i za hranicemi Evropy. Díky tomu, že autoři sdílí výrobní postup a instrukce k užití jako takzvaný open source, technické výkresy a dokumenty už využívají také lidé v Peru či Íránu.

Video: Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven

Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven, někoho to zlomí, v někom to probudí touhu vyhrabat se z toho, říká Václav Bural. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy