Neuvěřitelná plavba. Toulavý mrož Wally zdolal přes 4000 kilometrů, vrací se domů

Magazín Magazín
21. 9. 2021 14:31
Mrož s váhou okolo 800 kilogramů, který získal jméno Wally, od března zdolal přes čtyři tisíce kilometrů a svou přítomností bavil turisty i místní například v Irsku, u britských ostrovů, ve Španělsku i Francii. Přes tři týdny ale o něm nebyly žádné zprávy a lidé tak ztráceli naději, že Wallyho ještě někdy spatří. V neděli ho ochránci přírody zaznamenali u Islandu.
Nalodit se byl pro těžkotonážníka boj. Napínavé záběry mrože si lidé na internetu zamilovali | Video: Twitter/Buitengebieden

Organizace Seal Rescue Ireland, která Wallyho monitoruje od doby, kdy se na čas zastavil u hrabství Kerry, rozpoznala identitu samce podle charakteristických jizev na obou předních ploutvích. "Mysleli jsme si, že ho už nikdy nespatříme. Teď se ukázalo, že je nejen zdravý, ale plave správným směrem tam, kam patří," sdělila ředitelka organizace Melanie Croceová britskému serveru BBC.

Wally se proslavil jako tulák a nezbeda. Při své plavbě oceánem totiž s oblibou využíval k odpočinku lodě. V srpnu pobavil obyvatele irského města Cork, když se mu jen 500 metrů od břehu podařilo vyšplhat do drahého motorového člunu, odkud se ho následně skupina dobrovolníků snažila dostat a přemístit ho na gumový raft.

"Víme o tom, že několik lodí už potopil a další poničil svou vahou. Je to arktické zvíře, které ve svém přirozeném prostředí odpočívá na krách ledu. Protože v Evropě, Británii ani Irsku není led, snaží se najít alternativu a tou nejlepší z nich jsou pochopitelně lodě nebo jachty," popsala Croceová před časem deníku The Irish News.

Wally se poprvé objevil v březnu u hrabství Kerry na jihozápadě Irska, a než se vrátil zpět na sever, procestoval kus Evropy. "Ještě nikdy v historii nebyl mrož spatřen v tak jižní oblasti, jako je Španělsko," podotýká Croceová a dodává: "Při své cestě se očividně neřídí žádnými pravidly, vymýšlí si trasu za pochodu."

Wally je s největší pravděpodobností čtyři roky starý a váží 800 kilogramů. Důvod jeho letní plavby po Evropě není známý, ochránci ale předpokládají, že mrože vyhnal ze severu tající led. "Klimatická změna ho nejspíš připravila o jeho přirozené prostředí. Doufáme, že brzy najde cestu zpátky, protože mroži jsou obecně velmi společenská zvířata a k životu potřebují své soukmenovce," dodává Croceová.

Kolik lodí shodíš, tolikrát jsi mrož Wally. Zvíře na britském pobřeží potopilo několik lodí

Kolik lodí shodíš, tolikrát jsi mrož Wally. Zvíře způsobilo paseku na britském pobřeží, teď se vrací na sever. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 37 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 47 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy