Naděje v léčbě Alzheimera? Mladík vyvinul unikátní test

pej
14. 7. 2015 7:00
Patnáctiletý student vyvinul test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Jeho projekt se dostal i do finále soutěže Google Science Fair.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Epsom (Surrey) - Patnáctiletý britský student Krtin Nithiyanandam vyvinul speciální test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících zatím neléčitelnou Alzeihamerovou chorobou. Speciální metoda dokáže odhalit příznaky nemoci až deset let před jejím samotným vypuknutím a zároveň zabrání jejímu dalšímu vývoji, informuje The Telegraph.

"Hlavním přínosem mého testu je, že bude diagnostikovat nemoc ještě před tím, než se začnou projevovat první příznaky. Včasnou diagnostikou patologických změn souvisejících s touto nemocí zabráníme tomu, aby nemoc pokročila do dalších stádií," přiblížil svůj projekt.

Krtin Nithiyanandam
Krtin Nithiyanandam | Foto: Facebook Krtin Nithiyanandam

Protilátka, kterou vyvinul, splňuje hned dvě funkce. Díky speciálním fluorescentním částicím umožňuje unikátní neinvazivní diagnostiku mozku. Na základě laboratorních šetření bylo zároveň prokázáno, že je schopna vázat na sebe škodlivé neurotoxické bílkoviny, jejichž přítomnost je typická pro raná stádia onemocnění.

"Včasná diagnóza onemocnění může rodinám pacientů pomoci připravit se na budoucnost a zároveň zajistit, že používané léky budou mít lepší účinky," dodal Nithiyanandam.

Léčba degenerativních onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba, se v současnosti potýká s celou řadou komplikací. Obtížné je nemoc nejenom léčit, ale v první řadě i diagnostikovat.

Inovativní přínos Nithiyanandamovy specifické látky tkví především ve schopnosti překonat těžko prostupnou buněčnou bariéru, která chrání mozek.

Studentův projekt byl rovněž vybrán do finále soutěže Google Science Fair. "Alzheimerova choroba zabije za rok více lidí než rakovina prsu nebo prostaty a je považovaná za jeden z největších problémů medicíny 21. století. Chci pomoci lidem, kteří jsou jí ohroženi," vysvětlil student důvod vzniku výzkumu. Pokud díky soutěží získá stipendium na jedné z prestižních univerzit, bude ve svém projektu pokračovat i nadále.

Podle informací České alzheimerovské společnosti trpí demencí na celém světě přibližně 26 miliónů lidí, přičemž každý rok přibude pět miliónů nových případů. V České republice je celkový počet pacientů odhadován na 120 až 130 tisíc osob.

Alzheimer ja tak složitá a komplexní nemoc, že jeden lék, který by ji vyléčil, nebude existovat nikdy. Spíš to bude kombinace léků, které budou zasahovat na několika úrovních, říká lékař Aleš Bartoš. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy