Naděje v léčbě Alzheimera? Mladík vyvinul unikátní test

pej
14. 7. 2015 7:00
Patnáctiletý student vyvinul test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Jeho projekt se dostal i do finále soutěže Google Science Fair.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Epsom (Surrey) - Patnáctiletý britský student Krtin Nithiyanandam vyvinul speciální test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících zatím neléčitelnou Alzeihamerovou chorobou. Speciální metoda dokáže odhalit příznaky nemoci až deset let před jejím samotným vypuknutím a zároveň zabrání jejímu dalšímu vývoji, informuje The Telegraph.

"Hlavním přínosem mého testu je, že bude diagnostikovat nemoc ještě před tím, než se začnou projevovat první příznaky. Včasnou diagnostikou patologických změn souvisejících s touto nemocí zabráníme tomu, aby nemoc pokročila do dalších stádií," přiblížil svůj projekt.

Krtin Nithiyanandam
Krtin Nithiyanandam | Foto: Facebook Krtin Nithiyanandam

Protilátka, kterou vyvinul, splňuje hned dvě funkce. Díky speciálním fluorescentním částicím umožňuje unikátní neinvazivní diagnostiku mozku. Na základě laboratorních šetření bylo zároveň prokázáno, že je schopna vázat na sebe škodlivé neurotoxické bílkoviny, jejichž přítomnost je typická pro raná stádia onemocnění.

"Včasná diagnóza onemocnění může rodinám pacientů pomoci připravit se na budoucnost a zároveň zajistit, že používané léky budou mít lepší účinky," dodal Nithiyanandam.

Léčba degenerativních onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba, se v současnosti potýká s celou řadou komplikací. Obtížné je nemoc nejenom léčit, ale v první řadě i diagnostikovat.

Inovativní přínos Nithiyanandamovy specifické látky tkví především ve schopnosti překonat těžko prostupnou buněčnou bariéru, která chrání mozek.

Studentův projekt byl rovněž vybrán do finále soutěže Google Science Fair. "Alzheimerova choroba zabije za rok více lidí než rakovina prsu nebo prostaty a je považovaná za jeden z největších problémů medicíny 21. století. Chci pomoci lidem, kteří jsou jí ohroženi," vysvětlil student důvod vzniku výzkumu. Pokud díky soutěží získá stipendium na jedné z prestižních univerzit, bude ve svém projektu pokračovat i nadále.

Podle informací České alzheimerovské společnosti trpí demencí na celém světě přibližně 26 miliónů lidí, přičemž každý rok přibude pět miliónů nových případů. V České republice je celkový počet pacientů odhadován na 120 až 130 tisíc osob.

Alzheimer ja tak složitá a komplexní nemoc, že jeden lék, který by ji vyléčil, nebude existovat nikdy. Spíš to bude kombinace léků, které budou zasahovat na několika úrovních, říká lékař Aleš Bartoš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy