Naděje v léčbě Alzheimera? Mladík vyvinul unikátní test

pej
14. 7. 2015 7:00
Patnáctiletý student vyvinul test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Jeho projekt se dostal i do finále soutěže Google Science Fair.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Epsom (Surrey) - Patnáctiletý britský student Krtin Nithiyanandam vyvinul speciální test, který by v budoucnu mohl snížit počet lidí trpících zatím neléčitelnou Alzeihamerovou chorobou. Speciální metoda dokáže odhalit příznaky nemoci až deset let před jejím samotným vypuknutím a zároveň zabrání jejímu dalšímu vývoji, informuje The Telegraph.

"Hlavním přínosem mého testu je, že bude diagnostikovat nemoc ještě před tím, než se začnou projevovat první příznaky. Včasnou diagnostikou patologických změn souvisejících s touto nemocí zabráníme tomu, aby nemoc pokročila do dalších stádií," přiblížil svůj projekt.

Krtin Nithiyanandam
Krtin Nithiyanandam | Foto: Facebook Krtin Nithiyanandam

Protilátka, kterou vyvinul, splňuje hned dvě funkce. Díky speciálním fluorescentním částicím umožňuje unikátní neinvazivní diagnostiku mozku. Na základě laboratorních šetření bylo zároveň prokázáno, že je schopna vázat na sebe škodlivé neurotoxické bílkoviny, jejichž přítomnost je typická pro raná stádia onemocnění.

"Včasná diagnóza onemocnění může rodinám pacientů pomoci připravit se na budoucnost a zároveň zajistit, že používané léky budou mít lepší účinky," dodal Nithiyanandam.

Léčba degenerativních onemocnění mozku, jako je například Alzheimerova choroba, se v současnosti potýká s celou řadou komplikací. Obtížné je nemoc nejenom léčit, ale v první řadě i diagnostikovat.

Inovativní přínos Nithiyanandamovy specifické látky tkví především ve schopnosti překonat těžko prostupnou buněčnou bariéru, která chrání mozek.

Studentův projekt byl rovněž vybrán do finále soutěže Google Science Fair. "Alzheimerova choroba zabije za rok více lidí než rakovina prsu nebo prostaty a je považovaná za jeden z největších problémů medicíny 21. století. Chci pomoci lidem, kteří jsou jí ohroženi," vysvětlil student důvod vzniku výzkumu. Pokud díky soutěží získá stipendium na jedné z prestižních univerzit, bude ve svém projektu pokračovat i nadále.

Podle informací České alzheimerovské společnosti trpí demencí na celém světě přibližně 26 miliónů lidí, přičemž každý rok přibude pět miliónů nových případů. V České republice je celkový počet pacientů odhadován na 120 až 130 tisíc osob.

Alzheimer ja tak složitá a komplexní nemoc, že jeden lék, který by ji vyléčil, nebude existovat nikdy. Spíš to bude kombinace léků, které budou zasahovat na několika úrovních, říká lékař Aleš Bartoš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 58 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy