Stoletý žebrák Dobri je neštědřejším dárcem bulharské církve

ČTK ČTK
30. 5. 2014 7:00
Peníze darované od věřících věnoval kostelům a klášterům. Jeho příznivci ho chtějí nechat svatořečit.
Dobri Dobrev
Dobri Dobrev | Foto: saintdobry.com

Sofie - Stoletý děda Dobri je největším soukromým dárcem bulharské pravoslavné církve. Věřící v Sofii v něm spatřují svatého muže a v zemi stravované korupcí je jakýmsi zázrakem.

Dobri Dobrev vybral za dvacet let před sofijskou katedrálou svatého Alexandra Něvského od věřících desetitisíce eur. Ty poctivě odevzdal pravoslavné církvi. Stal se tak jejím největším soukromým dárcem v zemi.

"Dobri je vzácným zjevem. Sám žije nanejvýš skromně, ale nám kupříkladu za rok 2009 dal 35 700 leva (téměř půl milionu korun)," říká biskup Tihon z hlavní sofijské katedrály.

Dobri Dobrev
Dobri Dobrev | Foto: Facebook Dobri Dobrev

Finanční dary v přepočtu od 70 až do 270 tisíc korun potvrzují i další kostely a kláštery. Na bulharské poměry se jedná o značné částky. Průměrný měsíční plat tam totiž v přepočtu nepřesahuje 12 tisíc korun.

Žebrák morálním vzorem

"Pro Bulhary, znechucené korupcí pronikající do všech úrovní společnosti, je stařec Dobri jakousi útěchou," vysvětluje socioložka ze sofijské univerzity Theodora Karamelská.

"Zatímco média přinášejí plno skandálních odhalení z luxusního života některých církevních hodnostářů, ztělesňuje děda Dobri takové morální zásady, jako je odříkání a štědrost. Lidé o něm mluví jako o svatém," citovala ji agentura AFP.

Z jeho života je známo jen málo a on sám o tom nechce hovořit. Narodil se v roce 1914 a za druhé světové války při bombardování Sofie přišel částečně o sluch.

Dobri Dobrev
Dobri Dobrev | Foto: saintdobry.com

Děda Dobri se stal celebritou. Jeho portrét dokonce zdobí v podobě graffiti zeď desetipodlažní budovy ve východní části Sofie. Na webu www.saintdobry.com se vychvaluje jeho "dobrota, laskavost, šlechetnost a svatost".

To všechno dokázalo vyvolat nadšení v médiích, která o starci začala psát jako o svatém z Bajlova. Jeho obdivovatelé teď požadují, aby byl prohlášen za svatého.

 

Právě se děje

Další zprávy