Šmejdi už neprodávají hrnce, mají nové triky, říká muž, který dělá radost seniorům

Magazín Magazín
28. 5. 2019 10:09
Nelíbilo se mu, jak někteří zneužívají důvěry a neinformovanosti starých lidí. Tomáš Martinek proto s přáteli založil neziskovou organizaci a spolek Hurá na Výlet!, v rámci kterého pro seniory pořádá už pět let různé kulturní, vzdělávací a výletní akce. Dává jim tak možnost se seznámit, setkávat a navázat nová přátelství. Bez hrnců, masážních přístrojů a elektrických dek „v akci“. Za svoje aktivity se stal květnovým Laskavcem.
Šmejdi Tomáše Martinka inspirovali k založení neziskové organizace Hurá na Výlet! | Video: Nadace Karla Janečka

Mladík, který současně působí jako projektový manažer v logistické firmě, takto na výlet vypravil už bezmála tři tisíce seniorů. "Nevím, jestli s naším stylem hospodaření můžeme být někomu vzorem, vždycky ve finále skončíme na nule nebo pod ní," směje se. Za výlet totiž senioři platí symbolickou stokorunu, náklady na cestu, jídlo, turistické vstupy a služby zdravotníka jsou však přibližně osminásobné.

"Rozdíl se snažíme vyrovnávat z různých zdrojů. Hodně nám pomáhá veřejná sbírka a transparentní účet, granty, občas neziskovky, ale především individuální dárci. Senioři totiž nejsou napříč společností příliš atraktivní téma," tvrdí Tomáš Martinek.

Velkou motivací pro založení spolku pro něj byl dokumentární snímek Šmejdi režisérky Sylvie Dymákové z roku 2013, který prostřednictvím skryté kamery pojednává právě o manipulaci a praktikách prodeje na výjezdových předváděcích akcích pro seniory. "Neřekl bych, že se situace zlepšuje. Třeba se už tolik neprodávají zrovna hrnce nebo adventní věnce, podvodníci ale vymýšlejí stále nové triky. Telefonické prodeje, výkup zlata a veteránů, vždycky budou o krok napřed," dodává.

Laskavec

Projekt Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely. Online deník Aktuálně.cz postupně představí ve spolupráci s magazínem Ego! Hospodářských novin oceněné lidi.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy