Nizozemský obchod zavede pomalé pokladny. Osamělí lidé si u nich budou moct popovídat

Magazín Magazín
6. 10. 2021 11:25
Oblíbený nizozemský řetězec supermarketů Jumbo oznámil, že zřídí 200 pomalých pokladen, u nichž si mohou zákazníci popovídat s personálem. Tato iniciativa je součástí většího projektu nizozemské vlády a má pomoci osamělým lidem, především seniorům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dvě stě pokladen ke klábosení, tak zvané kletskassas, se chystá řetězec Jumbo otevřít do roka a prý bude také pečlivě volit místa, kde jsou takové kasy potřeba. Podle vládní organizace Statistics Netherlands se 26 procent Nizozemců starších 15 let cítí mírně osamělých, u seniorů je to 33 procent. 

Supermarket Jumbo testoval první pomalé pokladny již v roce 2019, a dostalo se mu pozitivních reakcí. Iniciativa je součástí vládního programu, v rámci kterého vznikla třeba i telefonní linka pro osamělé, píše časopis Vice

"Kletskassa je speciální pokladna pro osamělé lidi, kteří nepospíchají a mají chuť si popovídat," uvedl jeden z představitelů řetězce. "Mnozí lidé, zejména ti starší, se občas cítí osamělí. Je to drobné gesto, ale ve světě, kde se vše zrychluje a digitalizuje, velmi hodnotné," dodal. Z větších supermarketů nejen v Nizozemsku se lidský kontakt pomalu vytrácí s tím, jak roste množství samoobslužných pokladen. 

Pomalé pokladny Jumbo zavede nejen v Nizozemsku, ale také na některých belgických pobočkách. Krom toho připravuje koutky, kde si zákazníci popovídají a vypijí si kávu. Dále bude darovat potraviny organizaci Oma's Soep, která propojuje studenty univerzit a seniory, aby si společně uvařili polévku. 

Nizozemské instituce se na osamělé starší občany zaměřují dlouhodobě. Například pečovatelský dům ve městě Deventer nabízí od roku 2015 univerzitním studentům ubytování zdarma za to, že stráví 30 hodin týdně se svými staršími sousedy.

Mohlo by vás zajímat: Děti tráví na sítích i sedm hodin denně. Mají tisíce sledujících, ale cítí se samy

Většina z oslovených dětí nám řekla, že nemá žádného blízkého kamaráda, říká zakladatelka projektu Replug me Karolína Presová. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

"V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO…," citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

"Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy