Noemova archa na Moravě. Alžběta a Marek v útulku pečují o prasata, krávy i morčata

Barbora Pěničková
21. 8. 2021 18:02
Domov u nich nacházejí stovky zvířat. Alžběta a Marek Blaškovi provozují svérázný útulek, kde obětavě pečují mimo jiné o hospodářská zvířata. Za nezištné skutky od Nadace Karla Janečka nyní získali titul Laskavec. Uzavírají tak čtvrtý ročník tohoto projektu.
Marek a Alžběta Blaškovi | Video: Nadace Karla Janečka

Cestu ke zvířatům si Alžběta Blašková našla už během studia na střední škole, kdy jako dobrovolnice pomáhala v útulku. "Studovala jsem tehdy oděvní výtvarnictví a návrhářství, zkoušela jsem v tomhle oboru i vysokou školu. Naštěstí to nevyšlo," usmívá se.

O pár let později si rodačka z Brna založila vlastní útulek, kterému dala jméno Tibet. V Marefách u Brna jej provozuje už 14 let, v průběhu se k ní přidal také manžel Marek.

Foto: Nadace Karla Janečka

Původně počítali s kapacitou pěti psů, aktuálně však Útulek Tibet obývá téměř 150 zvířat. A nejsou to "pouze" obligátní psi a kočky - manželé Blaškovi si pod svá křídla berou také krávy, ovce, kozy, prasata a morčata v nouzi, kterým hrozí utracení. Každé zvíře má své jméno - například černé dvousetkilové prase se jmenuje Tonda, kozy jsou Maruška a Květuška a tak dále. 

Jen slepice jsou rozřazené do skupin jako Sluníčka nebo Berušky, podobně jako děti v mateřských školách. Po dvoře jich pobíhá 14, tyto slepičky Blaškovi zachránili jako vypelichané trosky z klecových chovů. Nejenže jim znovu narostlo peří a těší se dobré zdravotní kondici, ale také znovu snášejí vejce. 

O pár metrů dál se v ohradě pasou dvě krávy. "První jsem přivezl, když jsem objevil inzerát na prodej chovné krávy ve výslužbě, která by jinak skončila na jatkách," popisuje Marek Blaško, který se paralelně se svou činností v útulku živí profesionálním odchytem zvířat a soukromou terapeutickou praxí jak pro zvířata, tak pro lidi. Nyní studuje čtvrtý ročník veterinární vysoké školy, aby byli svěřenci azylu Tibet v budoucnu také pod neustálým lékařským dozorem.

Do útulku přicházejí zvířata buď z jiných azylových zařízení, kde provozovatelé nezvládají jejich zdravotní stav, poraněná z ulice či jinak handicapovaná. Telefon Alžbětě Blaškové zvoní takřka nonstop, a ačkoliv by ráda podala pomocnou ruku všem zvířatům na planetě, nyní musí nové žádosti o azyl odmítat.

Foto: Nadace Karla Janečka

Pomáhat Blaškovým do útulku dochází pár brigádníků, jinak je nepřetržitá, náročná a především finančně nákladná péče zcela v rodinné režii - do dílčích prací se zapojují i děti. "Měsíční náklady činí zhruba 150 tisíc korun. Já vydělávám, abych uživil rodinu, provoz útulku zčásti dotujeme a zčásti pokrýváme dary od firem i jednotlivců," pokračuje Marek Blaško. S manželkou také vyrážejí na charitativní bazary.

Současný pozemek v Marefách má rozlohu přibližně 2700 metrů čtverečních, což by Blaškovi do budoucna také rádi změnili. "Aktivně zatím nic nehledáme, rádi bychom ale jednou kravám zajistili větší výběh a pastvu, a celkově naše zařízení více rozprostřeli," říká Alžběta.

Kdyby jí prý někdo před lety řekl, že bude mít jednou doma 150 zvířat, byla by šťastná, jaká budoucnost ji čeká. "Pomáhat lidem mi nevyšlo, zvířata jsou vděčná a na rozdíl od lidí nechtějí nic navíc." Manželé Blaškovi za svou iniciativu nyní získali titul Laskavec a uzavřeli čtvrtý ročník stejnojmenného projektu.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

Další zprávy