Noemova archa na Moravě. Alžběta a Marek v útulku pečují o prasata, krávy i morčata

Barbora Pěničková
21. 8. 2021 18:02
Domov u nich nacházejí stovky zvířat. Alžběta a Marek Blaškovi provozují svérázný útulek, kde obětavě pečují mimo jiné o hospodářská zvířata. Za nezištné skutky od Nadace Karla Janečka nyní získali titul Laskavec. Uzavírají tak čtvrtý ročník tohoto projektu.
Marek a Alžběta Blaškovi | Video: Nadace Karla Janečka

Cestu ke zvířatům si Alžběta Blašková našla už během studia na střední škole, kdy jako dobrovolnice pomáhala v útulku. "Studovala jsem tehdy oděvní výtvarnictví a návrhářství, zkoušela jsem v tomhle oboru i vysokou školu. Naštěstí to nevyšlo," usmívá se.

O pár let později si rodačka z Brna založila vlastní útulek, kterému dala jméno Tibet. V Marefách u Brna jej provozuje už 14 let, v průběhu se k ní přidal také manžel Marek.

Foto: Nadace Karla Janečka

Původně počítali s kapacitou pěti psů, aktuálně však Útulek Tibet obývá téměř 150 zvířat. A nejsou to "pouze" obligátní psi a kočky - manželé Blaškovi si pod svá křídla berou také krávy, ovce, kozy, prasata a morčata v nouzi, kterým hrozí utracení. Každé zvíře má své jméno - například černé dvousetkilové prase se jmenuje Tonda, kozy jsou Maruška a Květuška a tak dále. 

Jen slepice jsou rozřazené do skupin jako Sluníčka nebo Berušky, podobně jako děti v mateřských školách. Po dvoře jich pobíhá 14, tyto slepičky Blaškovi zachránili jako vypelichané trosky z klecových chovů. Nejenže jim znovu narostlo peří a těší se dobré zdravotní kondici, ale také znovu snášejí vejce. 

O pár metrů dál se v ohradě pasou dvě krávy. "První jsem přivezl, když jsem objevil inzerát na prodej chovné krávy ve výslužbě, která by jinak skončila na jatkách," popisuje Marek Blaško, který se paralelně se svou činností v útulku živí profesionálním odchytem zvířat a soukromou terapeutickou praxí jak pro zvířata, tak pro lidi. Nyní studuje čtvrtý ročník veterinární vysoké školy, aby byli svěřenci azylu Tibet v budoucnu také pod neustálým lékařským dozorem.

Do útulku přicházejí zvířata buď z jiných azylových zařízení, kde provozovatelé nezvládají jejich zdravotní stav, poraněná z ulice či jinak handicapovaná. Telefon Alžbětě Blaškové zvoní takřka nonstop, a ačkoliv by ráda podala pomocnou ruku všem zvířatům na planetě, nyní musí nové žádosti o azyl odmítat.

Foto: Nadace Karla Janečka

Pomáhat Blaškovým do útulku dochází pár brigádníků, jinak je nepřetržitá, náročná a především finančně nákladná péče zcela v rodinné režii - do dílčích prací se zapojují i děti. "Měsíční náklady činí zhruba 150 tisíc korun. Já vydělávám, abych uživil rodinu, provoz útulku zčásti dotujeme a zčásti pokrýváme dary od firem i jednotlivců," pokračuje Marek Blaško. S manželkou také vyrážejí na charitativní bazary.

Současný pozemek v Marefách má rozlohu přibližně 2700 metrů čtverečních, což by Blaškovi do budoucna také rádi změnili. "Aktivně zatím nic nehledáme, rádi bychom ale jednou kravám zajistili větší výběh a pastvu, a celkově naše zařízení více rozprostřeli," říká Alžběta.

Kdyby jí prý někdo před lety řekl, že bude mít jednou doma 150 zvířat, byla by šťastná, jaká budoucnost ji čeká. "Pomáhat lidem mi nevyšlo, zvířata jsou vděčná a na rozdíl od lidí nechtějí nic navíc." Manželé Blaškovi za svou iniciativu nyní získali titul Laskavec a uzavřeli čtvrtý ročník stejnojmenného projektu.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy