Izraelka darovala ledvinu palestinskému chlapci. Otec s ní nemluvil, přesto nelituje

Magazín Magazín
4. 8. 2021 17:04
Izraelka Idit Harel Segalová se rozhodla u příležitosti svých padesátých narozenin darovat jednu ze svých ledvin neznámému pacientovi. Příjemcem se stal tříletý palestinský chlapec. Šlechetný čin stál ženu několik rodinných hádek, učitelka v mateřské školce si však stojí za svým a chce jít příkladem.
Izraelka si "nadělila" transplantaci k 50. narozeninám. Rodina jí vyčetla, že hazarduje se životem.
Izraelka si "nadělila" transplantaci k 50. narozeninám. Rodina jí vyčetla, že hazarduje se životem. | Foto: IKEM

Segalovou inspiroval k dárcovství její dědeček, přeživší holokaustu, který na ni apeloval, aby žila smysluplně a ctila židovské hodnoty. Žena proto kontaktovala neziskovou organizaci, která propojuje dárce a příjemce orgánů. Její ledvinu nakonec získal tříletý palestinský chlapec z Pásma Gazy. 

"Neznáš mě, ale zanedlouho si budeme velmi blízcí. Má ledvina totiž bude tvou," napsala Segalová v dopise, který jí z hebrejštiny do arabštiny pomohl přeložit kamarád. "Doufám z celého srdce, že se operace podaří a budeš žít dlouhý a smysluplný život," vzkázala chlapci. 

Žena dodala, že krátce po skončení letošní jedenáctidenní války mezi Izraelem a Gazou necítí žádnou zlost a doufá jen v mír a lásku. "Kdyby nás bylo takových více, nebylo by už proč bojovat," míní. 

Rodina byla zásadně proti

Transplantace Segalové velmi zkomplikovala vztahy s rodinou. Její manžel a nejstarší ze tří dětí byli proti, a její otec s ní dokonce přestal mluvit. Situaci ještě ztížilo to, že rodiče jejího muže zemřeli právě v izraelsko-palestinském konfliktu. 

"Má rodina byla zásadně proti. Manžel, sestra, její muž. A ze všeho nejméně mě podporoval můj otec," citovala ženu agentura AP. Učitelka vysvětlila, že příbuzní měli pocit, že zbytečně hazarduje se svým zdravím. Že bude ledvinu darovat Palestinci, si raději nechala pro sebe po celé měsíce.

Případ tříletého chlapce byl komplikovaný. Jeho otec s ním nebyl kompatibilní a nemohl mu ledvinu darovat a čekací doba na orgán od jiného dárce byla příliš dlouhá. V nemocnici otci dítěte vysvětlili, že pokud by daroval ledvinu izraelskému pacientovi, jeho syn by se dostal do čela čekací listiny. Otec proto daroval svou ledvinu 25letému Izraelci. V mnoha zemích je ale podobná "výměna" zakázaná a považovaná za eticky spornou. 

Dárkyně ledviny vysvětlila, že transplantace pro ni byla mimo jiné způsobem, jak se vyrovnat se smrtí svého dědečka, který zemřel před pěti lety. Segalová se prý částečně usmířila i s rodinou, manžel i děti už lépe chápou její rozhodnutí. V den operace jí zavolal dokonce i otec. "Také potřebuje žít," řekl prý po chvíli mlčení, když se dozvěděl, že ledvinu daruje Palestinci. 

Mohlo by vás zajímat: Daroval ledvinu kamarádovi: Rozhodl jsem se během oběda, nelituju toho

Moc jsem se nerozmýšlel, prostě mi došlo, že to udělám, s rallye skončím, jinak rizika života bez ledviny nejsou velká, říká herec Zima | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy