Izraelka darovala ledvinu palestinskému chlapci. Otec s ní nemluvil, přesto nelituje

Magazín Magazín
4. 8. 2021 17:04
Izraelka Idit Harel Segalová se rozhodla u příležitosti svých padesátých narozenin darovat jednu ze svých ledvin neznámému pacientovi. Příjemcem se stal tříletý palestinský chlapec. Šlechetný čin stál ženu několik rodinných hádek, učitelka v mateřské školce si však stojí za svým a chce jít příkladem.
Izraelka si "nadělila" transplantaci k 50. narozeninám. Rodina jí vyčetla, že hazarduje se životem.
Izraelka si "nadělila" transplantaci k 50. narozeninám. Rodina jí vyčetla, že hazarduje se životem. | Foto: IKEM

Segalovou inspiroval k dárcovství její dědeček, přeživší holokaustu, který na ni apeloval, aby žila smysluplně a ctila židovské hodnoty. Žena proto kontaktovala neziskovou organizaci, která propojuje dárce a příjemce orgánů. Její ledvinu nakonec získal tříletý palestinský chlapec z Pásma Gazy. 

"Neznáš mě, ale zanedlouho si budeme velmi blízcí. Má ledvina totiž bude tvou," napsala Segalová v dopise, který jí z hebrejštiny do arabštiny pomohl přeložit kamarád. "Doufám z celého srdce, že se operace podaří a budeš žít dlouhý a smysluplný život," vzkázala chlapci. 

Žena dodala, že krátce po skončení letošní jedenáctidenní války mezi Izraelem a Gazou necítí žádnou zlost a doufá jen v mír a lásku. "Kdyby nás bylo takových více, nebylo by už proč bojovat," míní. 

Rodina byla zásadně proti

Transplantace Segalové velmi zkomplikovala vztahy s rodinou. Její manžel a nejstarší ze tří dětí byli proti, a její otec s ní dokonce přestal mluvit. Situaci ještě ztížilo to, že rodiče jejího muže zemřeli právě v izraelsko-palestinském konfliktu. 

"Má rodina byla zásadně proti. Manžel, sestra, její muž. A ze všeho nejméně mě podporoval můj otec," citovala ženu agentura AP. Učitelka vysvětlila, že příbuzní měli pocit, že zbytečně hazarduje se svým zdravím. Že bude ledvinu darovat Palestinci, si raději nechala pro sebe po celé měsíce.

Případ tříletého chlapce byl komplikovaný. Jeho otec s ním nebyl kompatibilní a nemohl mu ledvinu darovat a čekací doba na orgán od jiného dárce byla příliš dlouhá. V nemocnici otci dítěte vysvětlili, že pokud by daroval ledvinu izraelskému pacientovi, jeho syn by se dostal do čela čekací listiny. Otec proto daroval svou ledvinu 25letému Izraelci. V mnoha zemích je ale podobná "výměna" zakázaná a považovaná za eticky spornou. 

Dárkyně ledviny vysvětlila, že transplantace pro ni byla mimo jiné způsobem, jak se vyrovnat se smrtí svého dědečka, který zemřel před pěti lety. Segalová se prý částečně usmířila i s rodinou, manžel i děti už lépe chápou její rozhodnutí. V den operace jí zavolal dokonce i otec. "Také potřebuje žít," řekl prý po chvíli mlčení, když se dozvěděl, že ledvinu daruje Palestinci. 

Mohlo by vás zajímat: Daroval ledvinu kamarádovi: Rozhodl jsem se během oběda, nelituju toho

Moc jsem se nerozmýšlel, prostě mi došlo, že to udělám, s rallye skončím, jinak rizika života bez ledviny nejsou velká, říká herec Zima | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy