Do okolí Opavy s golfovou holí za válečnou historií

Ilona Víchová
9. 10. 2011 13:37
Opava má Národní divadlo, a kdyby přišla třetí světová válka, místo v bunkru zbude na všechny.
Památník Hrabyně
Památník Hrabyně | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Opavský kraj se převážně chlubí velkou válečnou historií, kdy jeden den tudy proudila armáda z Německa a druhý den jej navštívili vojáci z Ruska. Široko daleko je rozeseto neuvěřitelné množství bunkrů a těsně vedle bunkrového pásma se v Kravařích rozhodli vybudovat golfové hřiště pro horních "deset tisíc".  Opavsko vzkvétá v těsné blízkosti dlouhé a náročné historie.

Vzpomínka na staré časy

Areál opevnění Hlučín - Darkovičky vznikal už v letech 1935 - 1938. Návštěvníci se zde setkají s velkou odlišností po stránce projekční i palebně-taktické. Areál od roku 1992 patří pod patronát Slezského zemského muzea. Milovníci historie se mohou pokochat lehkým opevněním vzor 37 nebo MO-S 19 Alej,  což je pěchotní srub vybudovaný v třetím stupni odolnosti s pozorovacími zvony. Jedná se o velmi kvalitně promyšlené muzeum československé fortifikace. Pravidelně se zde konají ukázky obrany pevností ve spolupráci s jednotkami Armády ČR a velmi oblíbená je Naučná stezka po zelené linii čs. opevnění na Hlučínsku. Její délka 6,5 kilometru je vhodná nejen pro turistiku, ale i cyklisté si přijdou na své, kdy po trase mohou vidět různá stavební řešení objektů se zachycením vývoje čs. fortifikace.  

Foto: Jan Langer

Připomínku dějin druhé světové války si lze užít v expozici nazvané Doba zmaru a naděje v Hrabyni. Památník II. světové války chronologicky představuje boje československých vojáků u nás a na Blízkém východě. Při prohlídce návštěvníci poznají hluboký emocionální požitek, který se prohlubuje díky osobním příběhům, různým artefaktům a celkové atmosféře, která nás dopraví přímo do centra dění druhé světové války. Výstavu doprovází autentické zvuky a dokumentární filmy. Pří prohlídce se prochází městy v troskách, dozvídáme se o zbraních a pročítáme neuvěřitelné dopisy z koncentračních táborů a příběhy vrahů z Mauthausenu. Výstava je otevřena do konce října denně do pěti hodin a od listopadu do prosince se návštěvní dny přesouvají od čtvrtka do neděle od devíti hodin a dveře památníku se zavírají ve čtyři hodiny.

Relaxace a kultura v kraji s velkou nezaměstnaností.

Pokud se rozhodneme vydat do Moravskoslezského kraje, neměli bychom své golfové bagy nechávat doma, protože v těsné blízkosti bunkrového pásma u Kravař se nachází areál Zámecký golf club. Ve městě, které v hokeji reprezentoval současný český hokejový trenér Alois Hadamczik, se nachází zámek, který dříve sloužil jako rytířské sídlo. Nyní je zámeček v majetku Českého státu a po vyhoření a následné rekonstrukci přešel roku 1990 pod správu Města Kravaře. V parku je nově vybudované golfové hřiště s 9 jamkami, které si mohou návštěvníci s nějakými zkušenostmi projít. Pro začátečníky, kteří teprve trénují odpaly, je samozřejmě vstup zakázán a je třeba podle místních pravidel být ustrojen dle golfové etikety.

Foto: Aktuálně.cz

Ti, kteří sportu pro "horních deset" tisíc neholdují, si mohou užít procházku po Opavě, městě, které je rodištěm českého básníka Petra Bezruče, které se může chlubit nádhernou památkou, Slezské divadlo. Budova, která jistě může konkurovat Národnímu divadlu, byla slavnostně otevřena roku 1883. Počátky divadelnictví v Opavě sahají opravdu hluboko do historie a tato novorenesanční architektura to jasně dává najevo. Divadlo je postaveno podle Schikanderova modelu a vyzdobeno vídeňským malířem Sacchetim. Divadelní představení jsou na velké úrovni a často velmi kvalitně a s humorem zpracována. Rozhodně by při návštěvě Opavy mělo být do programu zapojeno alespoň jedno představení v této unikátní stavbě.

Ať už navštívíme zámek Raduň, půjdeme po stopách Petra Bezruče a nebo s golfovými holemi vyrazíme na prohlídku bunkrů, určitě se není třeba bát, že v tomto kraji, v blízkosti polských hranic, bude nuda.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy