"Děléj!" burácejí fanoušci uvnitř sálu, aby promítání konečně začalo. Narážejí tím na jednu z mnoha dalších hlášek z pětadvacetiminutového záznamu, který zachycuje uzavření manželství mezi hlavním aktérem Jiřím Károu a jeho novomanželkou Blankou Divišovou. Co se může zdát jako další obyčejná svatba, se již v prvních minutách záznamu promění ve studnici nestárnoucích hlášek. Dotyční totiž dorazí před budovu úřadu na Praze 7 spolu s několika svatebčany z nižších společenských vrstev, a většina, včetně samotného Jiřího Káry, je minimálně pod vlivem alkoholu. Záznam události se později nezamýšleně začal šířit po internetu a oblíbily si ho stovky tisíc lidí.
Událost svatby se vymyká veškeré etiketě a morálním zábranám a množství vulgarit je tak vysoké, že případná cenzura by nahrávku sňatku celou překryla soustavným pípáním. Zjevný šok svatebčané přivodili nejen matrikářkám už v předsálích úřadu, kde se svatba konala, i samotný oddávající sňatek během obřadu málem zrušil, protože se přítomní chovali, mírně řečeno, nevhodně.
Jiří Kára i jeho žena Blanka a další svatebčané zemřeli již před lety, svatba bez jakýchkoliv hranic a s ní spojené hlášky však dodnes baví na internetu zástupy fanoušků a celý snímek bují vlastním životem. Původní místo, kde se kultovní svatba odehrála, už je ale zcela jiné. Na místě úřadu vyrostlo Obchodní centrum Stromovka. Někteří lidé mu však na památku slavného ženicha přezdívají "Kárák".
Stovky hodin práce v pětadvaceti minutách
Kvalitu původního záznamu, který se objevil na YouTube, se rozhodli obrazově i zvukově vylepšit autoři satirické stránky Paralelní listy. "Nad úpravami jsem strávil až 300 hodin, nejtěžší totiž bylo manuálně vyretušovat vadné snímky," vysvětluje Kryštof Hron, přezdívaný Hrounex. Přestože mu pomohly počítačové programy, stále musel ručně zkontrolovat všech 38 tisíc snímků nahrávky. "A to navíc několikrát, protože spoustu chyb člověk zprvu přehlédne," doplňuje Hron. Spolu s ním se na grafické stránce podílel i Marek Pešan, který v programu Topaz AI opravil šum a zrnění původního snímku natočeného na analogovou VHS kameru. Zvuk pak vylepšil Jan Zázvůrek.
Sobotní promítání v kině Kavalírka Paralelní listy zorganizovaly pro několik stovek lidí a mnozí fanoušci přišli v převleku za konkrétní svatebčany. Kinosál i předsálí zdobí různé vytištěné hlášky i upomínkové předměty. Nechybí pohráblo, prstýnky, kytka na stole a především pivo, v jehož duchu se nesla i samotná svatba. Když se konečně zhasne a na plátně se objeví hlavní aktér Jiří Kára, který do telefonu na opozdilé svatebčany řve "Dělej, už jste tady měli bejt čtyři minuty, ty magore!", sál propukne v burácivý smích.
Vedle projekce se večer uskutečnil v areálu kina i koncert kapely Papír sklo plasty, která na Károvu počest nahrála i album. Tým pořadatelů na sobotní akci vybral celkem 60 tisíc korun a rozdělí je mezi čtyři neziskové organizace pomáhající lidem bez domova - Jako doma, Kuchařky bez domova, Pragulic a Diakonie. Podle organizátorů se celá událost - naštěstí - obešla bez hajlování, v původním videu totiž účastníci zvedají pravici zcela běžně.
Podle "kárologů" v internetových diskusích ale nebyl tento projev aktérů videa důkazem inklinace skupiny k nacistickému Německu, ale spíš projevem opilství. Už vůbec nelze ze sympatií ke zločinné ideologii podezřívat fanoušky, které k videu vábí především jeho bezprostřední neotesanost.
Kvůli vysokému zájmu autoři chystají další projekce na konci října. Fenomén Kára se ale podívá ve své vylepšené verzi i za hranice Prahy, zatím bude k vidění v Českých Budějovicích či v Brně.