Datum 9. 9. 2009 nese svatby, Beatles i zkázu

Reuters David Slížek, Reuters
9. 9. 2009 12:09
Praha - Ať už je devítkové datum 9. 9. 2009 šťastným dnem, nebo naopak dnem zkázy, inspirovalo lidi na celém světě.
Izraelští návrháři připravili na "svatební den" 9.9.2009 speciální šaty vyrobené skoro celé z toaletního papíru
Izraelští návrháři připravili na "svatební den" 9.9.2009 speciální šaty vyrobené skoro celé z toaletního papíru | Foto: Reuters

Na dlouhou dobu je to poslední datum s jednou pravidelně se opakující cifrou v tomto století, další obdobné nastane až 1. 1. 2101 (01/01/01).

Výjimečné číslo si samozřejmě nemohli nechat ujít pracovníci marketingových oddělení. Právě na dnešek proto naplánovali vydání nově předělaných a digitálně upravených alb kapely The Beatles, do obchodů také dorazila hra The Beatles: The Rock Band.

Stylově dnes v devět hodin večer má premiéru také animovaný fantasy film Číslo 9 o životě po celosvětové apokalypse.

Libo devítkové menu?

Restaurace napříč Spojeným státy nabízejí strávníkům speciální menu za 99 dolarů (případně za 9 dolarů a 9 centů - pro ty, jejichž peněženku zasáhla krize). Americký řetězec pizzerií Dominos nabízí slevové kupóny lidem, kteří dnes mají deváté nebo devadesáté deváté narozeniny.

Ve Velké Británii se dnešek proměnil ve svatební horečku, napsala BBC. Datum je populární také mezi tamními záchranáři - číslo 999 je totiž na britských ostrovech tísňovou linkou.

Zájem o svatbu se snadno zapamatovatelným datem mají i Češi. "Dnešní den byl původně naplánován jako úřední, nemělo se tedy vůbec oddávat. Nakonec jsme vzhledem k výjimečnosti data termín dodatečně otevřeli," potvrdila Aktuálně.cz matrikářka městské části Praha 1 Hana Čepelová.

Zájem lidí podle ní výrazně nepřevyšuje letní standard. Dnes má na Staroměstské radnici proběhnout devět svatebních obřadů a dvě registrovaná partnerství. Další dvě oddání se uskuteční na jiných místech Prahy 1.

Devět je agónie

Zatímco v západní kultuře se devítce připisují spíše kladné významy, na východě je to složitější. Například v Číně je šťastným číslem osmička - proto loňská olympiáda v Pekingu startovala 8. 8. 2008 v 8 hodin.

Devítka je spojena s čínskými císaři, kteří často měli na svých róbách zobrazených devět draků. Říká se, že z tohoto důvodu byl císařský komplex Zakázaného města v Pekingu postaven tak, aby v něm bylo 9 999 místností.

Desetitisíce čínských párů si na devítkový den naplánovaly svatbu také z jiného důvodu. Pokud prý řeknete čínsky "devět devět", znamená to zároveň "na dlouhý čas", což je pro manželství ideální termín.

Naopak v Japonsku zní slovo "devět" podobně jako slovo pro agónii nebo mučení. Devítka je pro Japonce nešťastným číslem. Horší už je jenom čtyřka, která zní podobně jako smrt.

Některé japonské nemocnice proto nemají pokoje nebo dokonce celá podlaží označená těmito čísly a všechny tamní aerolinky se čtyřce, devítce a třináctce vyhýbají při označování letů.

 

Právě se děje

Další zprávy