Dánská zoo chce pitvat lva před zraky dětí. Kritiku ochránců zvířat odmítá

jaz
13. 10. 2015 8:00
Dánská zoologická zahrada pořádá veřejnou pitvu zvířat, které byly utraceny kvůli přemnožení. Ochránci a aktivisté volají po bojkotu a kritizují zahradu, která podle nich svévolně zabíjí vzácná zvířata a ještě k tomu je před zraky dětí pitvá. Zoo se brání tím, že pitvy mají čistě vzdělávací charakter, a navíc jsou mezi veřejností dosti oblíbené. Zastánci praktik dánské zoo upozorňují na odlišné kulturní zvyklosti a nepochopení smyslu existence zoologických zahrad.
Foto: Facebook / Odense Zoo

Kodaň (Dánsko) – Zoo v Odense zve rodiče s dětmi k další pitvě vzácného zvířete. Tentokrát se má jednat o devítiměsíčního lva, který byl utracen již letos v únoru.

Lev čekal u ledu až do podzimních prázdnin, aby se pitvy mohly účastnit i děti. Žádná z evropských zoo totiž o zvíře neměla zájem a v Dánsku se lvi příliš rozmnožili, proto bylo i přes nesouhlas aktivistů zabito. Informoval o tom server Mashable.

V roce 2014 se strhla mediální smršť kvůli zdravému samečkovi žirafy jménem Marius, kterého dánská zoo utratila, aby zabránila příbuzenské plemenitbě. Tehdy se začalo diskutovat nejen o právech zvířat, ale také o vhodnosti veřejných pitev pro děti. Na severu se ale na drastické záběry rozřezaného těla zvířete dívají úplně jinak než v ostatních státech Evropy.

veřejná pitva lva v Dánsku
veřejná pitva lva v Dánsku | Foto: odensezoo.dk

"Zoologické zahrady zajišťují chov zdravé zvířecí populace a existují kvůli zachování ohrožených druhů. Podílíme se na různých mezinárodních chovných programech, které podléhají přísným nařízením, jaká zvířata můžeme chovat a jaká bychom měli zabít," vysvětluje na Facebooku mluvčí zoo s tím, že si lidé neuvědomují základní funkci zahrad a podléhají své romantické představě.

Zoo upozorňuje, že má omezenou kapacitu pro chov lvů. Uznává, že to zní velmi drsně, ale přemnožení a nekontrolovatelné křížení by totiž mělo negativní dopad na celou populaci, vedení se tedy nemůže ohlížet pouze na jedince.

Pár měsíců po zabití žirafího samečka Mariuse byli utraceni další dva lvi s mláďaty, aby uvolnili místo novému samci. Lvi byli prý příliš staří a jejich mláďata by sama nepřežila. V lednu letošního roku navíc proběhla ještě jedna pitva, která ale už nevyvolala takové vášně u médií ani ochránců zvířat. Jak uvedla zoo, která provádí veřejné pitvy zvířat už 20 let, rozruch kolem utracené žirafy od loňského roku utichl.

Nejčastější důvod utracení v zahradách je ten, že o lvy není v evropských zoo velký zájem a ve volné přírodě by nepřežili, protože nemají vyvinutý lovecký instinkt. Poslouží takto aspoň ke vzdělání.

Děti mají během pitvy spoustu otázek

Na argument, že pitvy jsou barbarské a kruté nejen ke zvířeti, ale i přihlížejícím dětem, odpovídá vedení zahrady tím, že nejde o nevkusnou zábavu. "Děti se snaží přijít co nejblíže. Zajímá je, jak je to možné, a mají spoustu otázek – Mohu vidět srdce? – Není to pro ně vůbec nic hrozného. Možná je to záležitost dánské kultury," řekla BBC vedoucí chovatelů Nina Collatzová.

Její slova potvrdil začátkem loňského roku pro ITV News i Peter Sandoee, profesor bioetiky z univerzity v Kodani. "Pro většinu Dánů není klíčovou otázkou, zda byla zvířata zabita, ale zda se s nimi zachází dobře, když jsou ještě naživu. Jinak by bylo obtížné odůvodnit použití zvířat k jídlu."

Pitva lva proběhne v dánské zoo ve čtvrtek 15. října.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy