Další trik "šmejdů": Podstrčí smlouvu s jiným subjektem

Domácí Domácí
8. 7. 2013 14:06
Zákazník nevědomky uzavře několik smluv s různými subjekty. Odstupovat od nich je složité
Zákazník nevědomky uzavře několik smluv s různými subjekty. Odstupovat od nich je složité.
Zákazník nevědomky uzavře několik smluv s různými subjekty. Odstupovat od nich je složité. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Uzavírání několika smluv s různými subjekty - to je další trik, který používají pořadatelé předváděcích akcí. Značně tak své zákazníky matou a ztěžují jim odstoupení od uzavřených smluv. Upozornila na to společnost dTest, zabývající se servisem pro spotřebitele.

Organizátoři předváděcích akcí vymýšlejí stále nové taktiky, jak své cílové skupině - seniorům - ztížit situaci. Poté, co se zpřísnily kontroly, zda užívají vůči zákazníkům nekalé a agresivní obchodní praktiky, přicházejí s novým trikem: Klienty na předváděcí akci přesvědčí k uzavření hlavní, zejména kupní nebo cestovní smlouvy. Kromě ní ovšem nic netušící zákazník uzavírá ještě zprostředkovatelskou smlouvu s jiným subjektem. 

Na tuto skutečnost ho ovšem pořadatelé neupozorňují.

Přitom spoléhají na to, že senioři odstoupí pouze od hlavní smlouvy a na zprostředkovatelskou zapomenou, čímž se připraví o možnost získání finančních prostředků v řádu stokorun nazpět.

"I v případě, že od této druhé smlouvy zákazníci včas a řádně odstoupí, šance na vrácení peněz je minimální, protože jako zprostředkovatelé vystupují obtížně dohledatelní lidé," podotýká vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

"Šmejdi" cílí na léto. Prodávají zájezdy

"O novém triku jsme se dozvěděli od klientky naší poradenské linky," vysvětluje Lukáš Zelený a přidává její příběh:

"Paní Libuše na předváděcí akci společnosti Beck Reisen uzavřela cestovní smlouvu na zájezd po třech státech, doma si uvědomila nevýhodnost této smlouvy a chtěla od ní odstoupit. Po telefonické konzultaci jsme klientce doporučili odstoupení od smlouvy a zaslali jí vzor, odstoupení od smlouvy vůči společnosti Beck Reisen tedy v řádné lhůtě provedla a společnost smlouvu stornovala. Paní Libuše současně odstoupila i od zprostředkovatelské smlouvy, ovšem peněz se nedočkala, neboť zprostředkovatel s ní žádným způsobem nekomunikuje."

Spotřebitelé by měli vždy vycházet nejen z informací na pozvánce, případně z údajů, které o sobě společnost poskytne během předváděcí akce, ale především ze samotné smlouvy či ze všech smluv, které podepíší. Odstoupení je nutné učinit vždy vůči subjektu, který je na smlouvě uveden, bez ohledu na to, zda s ním spotřebitel sám jednal, či nikoliv.

"Pokud ani takový postup nevede k úspěšnému výsledku, neboť druhá smluvní strana nekomunikuje, nezbývá než se obrátit na soud," upozorňuje Lukáš Zelený.

Na nekalé praktiky odehrávající se na předváděcích akcích mohou nyní spotřebitelé upozorňovat na webové stránce www.nesvarnik.cz a varovat tak také ostatní.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy