Pro terénní elektrokola neplatí omezení výkonu motoru ani rychlosti, říká nová směrnice

Jakub Ditrich, ekolo.cz
17. 5. 2017 17:27
Svět výrobců a fanoušků elektrokol pořádně rozvířil výklad nové evropské směrnice zveřejněný ve specializovaném magazínu Bike Europe. Podle něj jsou totiž elektrická terénní kola od letošního roku vyjmuta z povinné homologace a nemusí mít omezený výkon ani rychlost. Bike Europe je přitom renomovaný zdroj, který se specializuje na cyklistický průmysl.
Giant s motorem Yamaha PW-X. Výkonová špička je u tohoto kola 800 W / 80 Nm.
Giant s motorem Yamaha PW-X. Výkonová špička je u tohoto kola 800 W / 80 Nm. | Foto: Archiv výrobců

Z Nařízení Evropské Unie o schválení typu, které vstoupilo v platnost 1. ledna 2017, a z dalších norem CEN a směrnic EU vyplývá, že terénní elektrokola určená k jízdě na nezpevněných plochách - takzvané e-MTB - jsou vyjmuta z povinné homologace. Je to opravdu tak?

Detail nejvýkonnějšího motoru od firmy Bosch na kole LaPierre Overvolt.
Detail nejvýkonnějšího motoru od firmy Bosch na kole LaPierre Overvolt. | Foto: Archiv výrobců

Ano! Pro "elektrické bajky" neexistují žádná omezení, co se týče maximální rychlosti ani výkonu elektromotoru a to za předpokladu, že jsou výrobcem "především určeny" pro použití a pro jízdu v terénu. Zatímco rychlá elektrokola (zařazená jako mopedy kategorie L1e-B) musí mít maximální výkon motoru omezený na 4 kW a maximální rychlost 45 km/h, na elektrická MTB se tato omezení nevztahují. A to je i důvod jejich stále rostoucí popularity.

Žádné omezení pro legální jízdu?

Co nám říká nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 o schvalování elektrických dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek?  Právě to, jaká vozidla musí být homologována - tedy podrobena náročnému schvalovacímu procesu v autorizované zkušebně a zařazení do jedné z kategorií vozidel.

Ze schvalovacího procesu jsou dle článku 3 vyňata klasická elektrokola (díky následujícímu odstavci):

h) Šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h.

V českém překladu nařízení je chybně uvedena formulace "vybavena přídavným elektrickým motorem", nicméně v anglickém originále je uvedeno "equipped with an auxiliary electric motor", což správně přeloženo zní "vybavené pomocným elektrickým motorem", což výrazně mění význam specifikace.

Dále jsou vyjmuta také "sportovní" dvou a tříkolová vozidla.

d) Vozidla určená výlučně k soutěžnímu využití.

A dále - a to nás zde zajímá nejvíc:

g) Vozidla určená především pro využití v terénu a zkonstruovaná pro jízdu na nezpevněném povrchu.

Tento bod si někteří výrobci neuměli dlouho přeložit správně, a tak se potichu chodilo okolo horké kaše. Nové systémy středových i nábojových pohonů, které deklarují jmenovitý výkon 250 wattů - například Bosch Performance CX nebo Yamaha PW-X, jsou reálně i násobně výkonnější. Je to logické, jedná se o pohony takřka výhradně pro elektrická horská kola a s 250 watty si moc radosti v 18stupňovém stoupání neužijete.

Agogs Uphill s 350W/750W nábojovým motorem a offroad módem.
Agogs Uphill s 350W/750W nábojovým motorem a offroad módem. | Foto: Archiv výrobců

Ale jak udělat opravdu silné elektrokolo a pustit ho na silnici? Je přeci jasné, že se z lesa bude chtít majitel eMTB dopravit na kole až domů. Řešením může být třeba přepínání on-road a off-road módu a možnost vědomě volit vyšší výkon při jízdě v terénu.

Všimněte si, že pisatel normy zvolil v případě sportovních dvou a tříkolových vozidel slovo "výhradně". U e-MTB se ale říká vozidla určená "především" pro terénní použití a určená k jízdě na nezpevněných plochách.

Dovozuji si z toho, že stačí, aby výrobce prostě prohlásil konkrétní model za "off-road", případně jej doplnil širokými pneumatikami a náležitými samolepkami, a ušetří tak za nákladnou homologační proceduru. Na první adepty této kategorie nemusíme čekat dlouho, několik produktů s maximální rychlostí 70 km/h a výkonem až 7 kW jsem na trhu již viděl. 

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že špičkový výkon okolo 750 W (což zvládne slušný motor se jmenovitými 350 watty) je pro jakéhokoli jezdce do 100 kg hmotnosti zcela dostatečný i pro zábavnou jízdu v komplikovaném terénu.  Instalace motorů o výkonu 1000 a více wattů, které jsou tak oblíbené u konverzních sad, pak především omezuje manévrovatelnost a klade požadavky na extrémní kapacitu baterie.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

před 1 hodinou

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy