Obrazem: unikátní snímky ze závodu Repack, který v roce 1976 spustil lavinu zvanou horská kola

Obrazem: unikátní snímky ze závodu Repack, který v roce 1976 spustil lavinu zvanou horská kola
George Newman jede v roce 1976 závod Repack. Závodů pod tímto jménem se jelo více než dvacet, ten první odstartoval na kalifornské hoře Mount Tamalpais před čtyřiceti lety, 21. října.
Alan Bonds na trati závodu Repack v roce 1976. Kromě závodění byl tento muž jedním z hlavních stavitelů speciálních kol, která se pro závod Repack hodila. Říkalo se jim tehdy clunkers. Česky bychom jim asi říkali vraky, šrot nebo plečky.
Ručně zhotovený plakát na jeden z prvních závodů Repack.
Skupina cyklistů, kteří jezdili Repack, vyfotografovaná v roce 1977. Všichni mají kola, která vznikla přestavbou starých předválečných bicyklů, převážně značky Schwinn.
Foto: Charles Kelly Archive
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 8. 2016 7:49
Přesně před 40 lety, tedy 21. října 1976, se jel první závod zvaný Repack, který dal impuls ke vzniku horských kol. Jeho pořadatel Charles Kelly poskytl Aktuálně.cz několik snímků ze svého webu. Podívejte se, jak se zrodil cyklistický fenomén, který zasáhl celý svět.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy