Tradiční generálka před Tour de France začínala nepříjemně zvlněnou etapou (170 km) skrz kopce Centrálního masivu. Cyklistika je uměním možného a třicetiletý závodník týmu Lotto-Soudal je evidentně mistrem svého oboru.
"Do stého dvacátého kilometru jsem neměl v hlavě vítězství, chtěl jsem jen nasbírat body do vrchařské soutěže", líčil po etapě svůj prvotní záměr. Jenže na závěrečný patnáctikilometrový okruh s kopcem Côte de Rochetailleé uprostřed přijel ve skupině sedmi závodníků a se zajímavým náskokem před pelotonem.
Štěpán Straka
- Sportovní komentátor (Eurosport TV)
- Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
- Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
- Trojnásobný mistr republiky ve veslování.
Silnice na hustě zalesněném okruhu u cílového města jsou úzké, klikaté, technické. Tady už De Gendt tušil, že výhoda je na jeho straně. V malé skupině se zatáčky zvládají snáz a rychleji než v pelotonu. Okruh se jel třikrát a závodník, známý svou pevnou tréninkovou morálkou, pokaždé zařadil vyšší rychlostní stupeň.
V posledním kopci doslova střásl jediného zbývajícího soupeře Axela Domonta z francouzské sestavy Ag2r a osamoceně si dojel nejen pro vítězství v etapě, ale i pro trikoty lídra celkové, vrchařské a bodovací soutěže.
Thomas de Gendt není závodník s cyklistickým talentem od boha, nejde mu všechno přirozeně, jen tak samo bez enormního úsilí. Naopak, je to velký dříč, který svého času bydlel pod Stelviem a než na něm vyhrál klíčovou etapu Gira 2012, dával si nejtěžší stoupání Evropy k snídani.
Vítězství takových závodníků je vždy sympatické. Píše totiž příběh. Příběh, ve kterém se mnozí z nás najdou.