V roce 1911 měl Coco opět problémy v etapě do Chamonix. V horách ztratil spoustu času a neměl už šanci závod dokončit se solidním výsledkem. Druhý den se s podobnými problémy potýkal právě Faber, dokonce hrozilo, že se do cíle nedostane v časovém limitu.
Štěpán Straka
- Sportovní komentátor (Eurosport TV)
- Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
- Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
- Trojnásobný mistr republiky ve veslování.
Brocco se mu nabídl jako pomocník a dovezl ho v háku až do cíle. Tehdejší ředitel závodu Desgrange neměl páku na diskvalifikaci Brocca. Bál se zásahu Unie francouzských velocipedistů, a tak na Broccovu adresu jen naštvaně utrousil do novin památnou větu: "Není víc než domestik."
Dnes, o sto let později, je "domestik" ušlechtilá funkce, kterou na Tour de France dovedl k naprosté dokonalosti Michał Kwiatkowski. Polský mistr světa z roku 2014, letošní vítěz klasiky Milán - San Remo a závodník týmu Sky má velký podíl na vítězství Chrise Frooma.
Jeho stoprocentní spolehlivost v kopcích, rovinách, na větru, ale i zručnost při výměně Froomova zadního kola v etapě do Le Puy-en-Velay by skoro zasloužily vytvoření nové klasifikace pro nejužitečnějšího pomocníka, týmového hráče, sluhu, prostě domestika.
O jejím vítězi by letos nebylo pochyb! Tato Tour de France možná fanoušky trochu zklamala svou nezáživností. Nabídla zvláštní cyklistický paradox velmi vyrovnaného a zároveň nepříliš atraktivního souboje o celkové pořadí.
Na druhou stranu závod poskytl jedinečný pohled do taktiky, organizace a strategie jednotlivých týmů. Každý den se do průběhu etap promítaly jejich ambice a cíle v různých klasifikacích. Slavila tedy cyklistika jako týmový sport, kde vítězí jednotlivci. Není i tohle paradox? Řekl bych Kwiatkowského paradox.