Hlavně se nenechat psychicky rozladit. Co všechno se děje v týmech dva dny před ostrým startem Tour?

Lubor Tesař Lubor Tesař
1. 7. 2017 6:04
O posledních dvou dnech před Tour de France se obvykle moc nemluví. Přesto jsou opravdu nabité věcmi, které týmy a závodníci musí stihnout, Rozhodně to nejsou dva dny nicnedělání. Co všechno cyklisty čekalo a co už teď mají za sebou?
Tour de France - Düsseldorf
Tour de France - Düsseldorf | Foto: Tomáš Vocelka

Dva dny před ostrým startem

 Od rána se to kolem týmových autobusů a kamiónů hemží všemi členy doprovodu. Závodníci se pojedou před polednem projet, takže musí mít vše perfektně připravené. Mechanici leští a dolaďují kola.

Proč zrovna teď? Málokdo tuší, jak dokáže rozhodit psychiku závodníka špatně přehazující nebo někde rachotící kolo při vyjížďce takhle těsně před startem. To samé platí o jídle a pití a vlastně i o celém naplánovaném dni Všechno musí klapat na minuty, aby byl cyklista celý den pokud možno pozitivně naladěn.

Vyjížďka celého týmu (v Bora Hansgrohe např. i s manažerem stáje Ralphem Denkem), pár slov s direktorem, mechanikem a masérem, pár nezbytných fotek se všudypřítomnými fanoušky, potom se rychle najíst, chvilku si odpočinout a přichází týmové povinnosti.

Tisková konference s novináři, poté je chvilka času na krátkou masáž a hurá na přípravy a cestu na večerní zahajovací show. Slavnostní defilé týmů s bývalými skvělými profesionály Marcelem Wustem, Jensem Voigtem jako moderátory a Peterem Saganem v domácím německém týmu Bora Hansgrohe bylo grandiózním představením Tour v Dűsseldorfu.

Den před ostrým startem

Ranní týmová porada (pokud již neproběhla večer) řeší program pro nadcházející čas do zahájení prologu. Pro maséry a mechaniky nastává již od rána čas na přípravu pití, jídla a speciálních kol na časovku (v cyklistickém slangu se jim říká "kozy").

Tour de France - Düsseldorf
Tour de France - Düsseldorf | Foto: Tomáš Vocelka

Závodníci si projedou trať prologu a dají si lehké rozjetí před časovkou (cca 1,5 - 2 hodiny na kole). Je důležité si při takto krátké časovce zmapovat pořádně celou trasu, jelikož zde budou hrát roli všechny detaily.

Důležité je také vyzkoušet si všechny nebezpečné úseky a zatáčky v závodním tempu - každá ztráta rychlosti se projeví a stojí spoustu sil znovu se dostat do potřebného tempa.

Odpoledne se věnuje nezbytné regeneraci, případně ještě nějakým rozhovorům s novináři. Večer, po rozlosování startovních časů jednotlivých závodníků, určí vedení, kdo s kým a za kým pojede a bude zajišťovat případnou potřebnou mechanickou pomoc při časovce.

Přípravy končí. A teď už to začne…

 

Právě se děje

před 22 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 29 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy