Hlavně se nenechat psychicky rozladit. Co všechno se děje v týmech dva dny před ostrým startem Tour?

Lubor Tesař Lubor Tesař
1. 7. 2017 6:04
O posledních dvou dnech před Tour de France se obvykle moc nemluví. Přesto jsou opravdu nabité věcmi, které týmy a závodníci musí stihnout, Rozhodně to nejsou dva dny nicnedělání. Co všechno cyklisty čekalo a co už teď mají za sebou?
Tour de France - Düsseldorf
Tour de France - Düsseldorf | Foto: Tomáš Vocelka

Dva dny před ostrým startem

 Od rána se to kolem týmových autobusů a kamiónů hemží všemi členy doprovodu. Závodníci se pojedou před polednem projet, takže musí mít vše perfektně připravené. Mechanici leští a dolaďují kola.

Proč zrovna teď? Málokdo tuší, jak dokáže rozhodit psychiku závodníka špatně přehazující nebo někde rachotící kolo při vyjížďce takhle těsně před startem. To samé platí o jídle a pití a vlastně i o celém naplánovaném dni Všechno musí klapat na minuty, aby byl cyklista celý den pokud možno pozitivně naladěn.

Vyjížďka celého týmu (v Bora Hansgrohe např. i s manažerem stáje Ralphem Denkem), pár slov s direktorem, mechanikem a masérem, pár nezbytných fotek se všudypřítomnými fanoušky, potom se rychle najíst, chvilku si odpočinout a přichází týmové povinnosti.

Tisková konference s novináři, poté je chvilka času na krátkou masáž a hurá na přípravy a cestu na večerní zahajovací show. Slavnostní defilé týmů s bývalými skvělými profesionály Marcelem Wustem, Jensem Voigtem jako moderátory a Peterem Saganem v domácím německém týmu Bora Hansgrohe bylo grandiózním představením Tour v Dűsseldorfu.

Den před ostrým startem

Ranní týmová porada (pokud již neproběhla večer) řeší program pro nadcházející čas do zahájení prologu. Pro maséry a mechaniky nastává již od rána čas na přípravu pití, jídla a speciálních kol na časovku (v cyklistickém slangu se jim říká "kozy").

Tour de France - Düsseldorf
Tour de France - Düsseldorf | Foto: Tomáš Vocelka

Závodníci si projedou trať prologu a dají si lehké rozjetí před časovkou (cca 1,5 - 2 hodiny na kole). Je důležité si při takto krátké časovce zmapovat pořádně celou trasu, jelikož zde budou hrát roli všechny detaily.

Důležité je také vyzkoušet si všechny nebezpečné úseky a zatáčky v závodním tempu - každá ztráta rychlosti se projeví a stojí spoustu sil znovu se dostat do potřebného tempa.

Odpoledne se věnuje nezbytné regeneraci, případně ještě nějakým rozhovorům s novináři. Večer, po rozlosování startovních časů jednotlivých závodníků, určí vedení, kdo s kým a za kým pojede a bude zajišťovat případnou potřebnou mechanickou pomoc při časovce.

Přípravy končí. A teď už to začne…

 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy