Čokoláda v ohrožení. Kakaovníky ničí zákeřný virus

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
14. 4. 2009 22:00
Pobřeží slonoviny přišlo o třetinu jarní úrody
Čokoláda zřejmě podraží. Kakaovníky v Africe napadl virus.
Čokoláda zřejmě podraží. Kakaovníky v Africe napadl virus. | Foto: Reuters

Londýn - Špatná zpráva pro všechny milovníky čokolády: kakao - a tím pádem i čokoláda - možná příští rok na světových trzích výrazně podraží.

Důvod? Kakaových bobů ubývá. V africkém Pobřeží slonoviny, zemi, která je největším dodavatelem kakaa na světě, totiž řádí virus, jenž kakaovníky napadá a nevybíravě likviduje.

Cacao Swollen Shoot Virus (zkráceně CSS-Virus) už na západě Afriky napáchal obrovské škody, informuje vědecký magazín New Scientist.

Podle oficiálních údajů z Pobřeží slonoviny zničil třetinu jarní úrody kakaových bobů. Boby se sklízejí po celý rok. 

Ztráty hlásí i státy Jižní Ameriky, pro změnu kvůli cizopasným houbám. Právě z úbočí And a deštných pralesů kolem Amazonky a Orinoka se kakaovníky rozšířily do zbytku světa.

Souvislosti: Krize bude mimořádná. Lidé přestávají jíst čokoládu

Plantáže, ráj škůdců

Kakaovníky se pěstují na plantážích. Protože se poptávka po kakau zvyšuje, zvětšuje se i území, na němž se vysazují.

Po sklizni kakaových bobů
Po sklizni kakaových bobů | Foto: Wikimedia Commons

Mezi stálezelenými kakaovníky, dosahujícími výšky šest až deset metrů, dříve rostly i jiné stromy.

Aby se úroda zvýšila, farmáři v Africe stromy vykáceli. Urychlili tím šíření škudců a nemocí, které kakaovníky napadají. I proto se teď virus CSS nedaří vymýtit.

Kakaovníky se navíc pěstují v mnohem sušších oblastech, než z jakých původně pocházejí. A ani to jim neprospívá.

Virus CSS přenášejí červci (latinsky Pseudococcidae), škudci, kteří ničí okrasné rostliny i v České republice. Napadené kakaovníky se pak musí zničit.

Hledání odolného genu

I když se o viru ví už několik let, lék na něj se zatím objevit nepodařilo. Mimo jiné i proto, že napadené stromy na něj začnou reagovat až s několikaletým zpožděním, uvádí se v časopise New Scientist.

Foto: Lifefood

Minimálně jedno řešení se však rýsuje: V laboratořích amerického ministerstva zemědělství v Miami se experti snaží "přečíst" genom kakaovníku. 

Tým odborníků v čele s Rayem Schnellem věří, že tak dokáže najít geny, které budou vůči CSS-viru rezistentní.

O tom, že takové geny existují, není pochyb.

Jak zjistili vědci z Ústavu pro výzkum kakaa v Ghaně (CRIG), některé stromy totiž dokážou ničivému viru odolat. A to právě díky své genetické výbavě.

V Evropě konzumují nejvíce čokolády - zhruba deset kilogramů ročně - Švýcaři, Belgičané a Němci. Zejména švýcarská a belgická čokoláda si také ve světě vysloužila patřičný věhlas.        

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy