Náchod - Symbol moci, odvahy a svobody. Symbol starověkého Říma, Ruského carství, Rakouska-Uherska, ale třeba i Moravy a Slezska.
Král vzduchu. Král ptáků. To je orel skalní. Vidět ho je fascinující zážitek.
Orel skalní je jedním z deseti druhů orlů na světě. Je tím největším. V přírodě se může dožít prokazatelně i osmatřiceti let, v zajetí padesáti i více.
Najdeme ho na všech kontinentech severní polokoule. Hnízdí skoro v celé Evropě - žije tu okolo pěti a půl tisíce párů. Nejvíce z nich ve Španělsku, Norsku a Švédsku. A přes různá černá čísla třeba v Alpách v posledních letech počet orlů roste.
Ještě v 19. století orli skalní hnízdili i u nás. Jejich domovem byly Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky i Beskydy, pak však lidé tyto dravce vyhubili.
Dnes nabízí černý trh za "skaláky", jak se orlům skalním přezdívá, i několik set tisíc korun. Orel dospívá ve třech letech, šanci na takový věk má podle ornitologů vždy jen jeden ze čtyř.
Dokonalý letec
Dospělí ptáci jsou tmavohnědí, se světlejším temenem a týlem. Mladí orli mají v křídlech bílou barvu a bílý je i jejich ocas, jen jeho konec je zbarvený dohněda. S věkem ocas tmavne. Zhruba v pěti letech jsou mláďata vybarveni jako dospělí.
Rozeznat dospělé a mladé orly se dá i po hlase. Mláďata zní jako "kiakkiak", hlas dospělých orlů je "kli-kli-kli" a je výrazně hlubší.
Samec může vážit čtyři a půl kila, o mnoho větší samice dokonce přes šest kilogramů. Silné nohy má orel zarostlé peřím až po prsty.
Titul krále oblohy si vysloužil i pro své dokonalé letecké umění. Aniž by mávl křídly, dovede využít vzdušných proudů k přeletu trasy až kolem třinácti kilometrů dlouhé. Křídla jsou široká a mohutná jejich rozpětí je až dva a půl metru.
I přes takové míry si orla často pleteme s nejrozšířenějším dravcem - kánětem lesním. To je přitom sotva poloviční.
Jak loví? Ostrými drápy
Horské louky a paseky jsou pro orly tím nejlepším lovištěm. Jedí všechno a v jídle jsou hodně přizpůsobiví tomu, co místní kraj nabídne. Běžně loví sysla, bažanta, sviště nebo tetřeva, troufne si i na kamzíka. Pokud taková kořist chybí, hledá lišku, kunu, kočku či srnčí mládě nebo ježka.
Orel nepohrdne ani hadem nebo žábou, a v zimě má důležitou funkci je "odklízečem" zdechlin. Podrobný výzkum ve Velké Fatře ukázal, že orel loví celkem dvaačtyřicet obratlovců. A pokud je to nutné, dokáže dravec i několik týdnů hladovět.
Má vynikající zrak a i tak malou kořist, jako je hraboš na poli, dokáže zahlédnout z velké výšky. Při útoku střemhlav pak létá dokonce až sto padesáti kilometrovou rychlostí. Kořist orel nikdy nelapá svým ostrým hákovitým zobákem, ale chytá ji mohutnými, obloukovitě zahnutými a velmi ostrými drápy.
Ne každý útok však bývá úspěšný. Mláďata uloví kořist při každém desátém pokusu, starší orli jsou zkušenější úspěchem končí každý třetí útok.
Doma je nejlíp
O orlu skalním je dobře známo, že je velmi silně spojen s místem, kde se narodil a nerad mění teritorium svého hnízdění.
Pokud však dříve stavěl svá hnízda v nížinách, kde byly lesy, dnes ho člověk svým chováním vytlačil do málo zalidněných horských oblastí. K hnízdění a odpočinku potřebuje klidná, pro lidi jen těžko dostupná místa, ať už na skalách nebo vysokých starých stromech. Nejraději má jedle.
Páry mají svá teritoria, hnízda si staví v jejich středu. V zalesněných oblastech Severní Ameriky zabírá teritorium jednoho páru až pět set kilometrů čtverečních, ve střední Evropě to bývá zhruba sto kilometrů čtverečních.
Ve svých revírech orli zůstávají celý rok. Cizí orly ze svého rajónu vyhánějí.
Tajemství hnízdění
Hnízdo orla skalního může být vysoké i tři a půl metru s průměrem přes dva metry. Na jeho stavbu používá suché větve, které sebere na zemi, nebo si je šikovně naláme ze stromů tak, že na ně z výšky prudce dosedne. Silnější větve tvoří základ, prostředek hnízda bývá vystlán drobnými větvičkami a trávou.
Obvykle si páry stavějí více hnízd, některé dokonce i patnáct, ta pak nepravidelně střídají.
Rozmnožovat se orel začíná už poměrně brzo kolem čtvrtého roku života. Samice si hledají partnera dříve než samci. Jsou však i období, kdy polovina párů vůbec nezahnízdí nebo jejich snaha o mládě ztroskotá hned v počátku. Úspěch závisí na dostatku potravy i na počasí.
Páry začínají hnízdit obvykle v březnu. Při dobrém počasí můžeme v okolí hnízda už v lednu pozorovat, jak ptáci tokají.
Jejich svatební lety jsou naprosto úchvatná a vzrušující podívaná. Samec i samice společně krouží v obrovských výškách, najednou se spustí střemhlav k zemi a opět stoupají vzhůru. To se může několikrát opakovat.
Mistrovská jsou i jejich společná akrobatická čísla, kdy se chytí za pařáty, s napolo roztáhnutými křídly se točí okolo společné osy a klesají k zemi.
Mladší většinou nepřežije
Orli snášejí nejčastěji dvě kropenatá vejce, většinou v intervalu tří dnů. Zahřívat je pak musí až pětačtyřicet dnů. Naprostou většinu času na nich tráví samice.
Mláďata se nelíhnou najednou, ale podle toho, v jakém rozmezí samice vejce snesla. A právě druhé mládě pak ve většině případů hyne, protože na něj starší sourozenec agresivně útočí. To, že orli vyvedou dvě mláďata, je spíš rarita.
Mláďata opouštějí hnízdo po osmdesáti dnech a ještě dlouhou dobu, často i několik měsíců, jsou závislá na péči rodičů. Někdy rodiče tolerují mláďata ve svém okrsku až do příštího hnízdění. Dospělosti se dožije jen každý čtvrtý.
Člověk - nepřítel
I přes pokroky v zákonech člověk dosud orla stále pronásleduje, vykrádá hnízda, klade jim otrávené návnady a odstřeluje je. Například z 271 exemplářů zapsaných v databázi "Výskyt orlů v ČR", jich člověk osmaosmdesát zastřelil.
Mláďata také často umírají při svých toulkách krátce po vyvedení z hnízda na sloupech vysokého napětí. Ptáci jsou rušení turisty i zvědavci, neprospívá jim ani znečištění prostředí, kácení lesů nebo přeměna luk a pastviny na ornou půdu.
Nejen v Česku patří tento dravec mezi kriticky ohrožené druhy a používá nejvyšší možné ochrany. Proto například na Slovensku, kde žije asi sto párů orla skalního, ochranáři pečlivě monitorují všechna hnízda.
Podle ochránců přírody je vyloučené, že by se orel v krátké době vrátil do svých hnízdišť, a to i tam, kde k tomu měl dobré podmínky. Pomoci nemůže nikdo jiný než úhlavní nepřítel člověk.