Hned první díl nového seriálu Rod draka, který každé pondělí vysílá HBO Max, vyvolal kontroverzi, když zobrazil dramatický porod královy manželky, při kterém po císařském císaři zemřela jak ona, tak dítě. Diváci následně kritizovali tvůrce, že scéna byla zbytečně detailní a přišla bez varování.
"Měli jsme pocit, že je to zajímavý způsob, jak ukázat skutečnost, že pro ženu ve středověku byl porod násilím," řekl reagoval spoluscenárista Miguel Sapochnik časopisu The Hollywood Reporter.
Rod draka
Děj Rodu draka se odehrává v Sedmi královstvích mytické říše Západozemí přibližně dvě stě let před událostmi Hry o trůny, proslulé sváry mezi několika šlechtickými rody, především Starky a Lannistery, kteří se dostali k moci po smrti posledního panovníka z rodu Targaryenů. Většina známých jmen zde však ustupuje do pozadí. Nový seriál se téměř výhradně zaměřuje na rod Targaryenů a události, které vedou k občanské válce mezi jeho členy soupeřícími o Železný trůn.
Sexuální násilí i scény porodu jsou podle historiků středověku do jisté míry autentické, píše web CNN. "Snaha o přesnost ale náhle zmizí, když mají dostat prostor zajímavé každodenní drobnosti," kritizuje Eleanor Janegaová, historička středověku, která vyučuje na London School of Economics. "Kdyby byl svět Hry o trůny historicky přesný, proč není každý šlechtický dům nebo hrad celý pokrytý křiklavými, barevnými nástěnnými malbami? Proč tato forma historické přesnosti není důležitá, ale ukazovat třeba znásilnění ano?" ptá se.
Jiní historikové poukazují na to, že jakkoli je surová smrt císařským řezem šokující, nebyla taková jatka rozšířená, jak by se podle scenáristů mohlo zdát.
"Chránili matky před újmou," řekla serveru Slate odbornice na středověkou historii Sara McDougallová. Z dobových textů vyplývá, že podobná extrémní opatření se obvykle prováděla na ženách, které již zemřely - nikoliv jako v Rodu draka na plně bdělé ženě, která neměla ani tušení, co se s ní stane.
Původní seriál Hra o trůny čelil kritice za nekonečný kolotoč znásilňování, zneužívání, sexuálního ponižování, krutosti a samozřejmě i za nepovedený porod. George R. R. Martin, autor kultovní série Píseň ledu a ohně, z níž vzešly Hra o trůny a Rod draka, dlouho prohlašoval, že se ve svých příbězích obrací k historii. Například soupeření mezi Starky a Lannistery má předobraz ve Válce růží. Dokonce i krvavá Rudá svatba si bere inspiraci z události skotské středověké historie známé jako Černá večeře.
Historička Janegaová upozorňuje, že ačkoli středověk rozhodně nebyl příliš vlídný k ženám ani k nikomu jinému, kdo nebyl bohatý, mocný a rodu mužského, nebyla to burleska utrpení, jakou jsme zvyklí vídat na filmovém plátně. Ženy byly velmi důležitou součástí tehdejší ekonomiky, vyskytovaly se v podstatě ve všech aspektech středověké práce jako kovářky, vedoucí dílny, vařily pivo, provozovaly lázně nebo byly součástí obchodních delegací oslovujících dvůr.
Rod draka je první z řady prequelů, kterými chce HBO navázat na celosvětový úspěch Hry o trůny, jež získala velkou přízeň diváků i kritiků. Podle serveru TorrentFreak byla Hra o trůny od roku 2012 do roku 2019 pirátsky nejstahovanějším seriálem v historii. Závěrečný díl, který vyvolal velmi rozporuplné reakce, vidělo v USA při premiérovém vysílání 19,3 milionu diváků, což je rekord celého seriálu. Hra o trůny je také seriál s největším počtem ocenění všech dob, mimo jiné získal 59 televizních cen Emmy.