Chovatelé staví čím dál víc ohrad. A ohrožují tak zvěř

mch
13. 11. 2007 22:30
Divoká zvěř se kvůli drátům často nedostane mimo les
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - V krajině je k vidění stále více plotů a ohrad. Chovatelé zvěře totiž stále častěji ohraničují půdu, kam pak zmožňují vstup.

Podle informací Pražského deníku se tím dopouštějí porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, která nařizuje majiteli pozemku zajistit volný vstup do krajiny.

Chovatelé ale tvrdí: Jinou možnost, jak zvířata zabezpečit, nemáme. Jedině s pomocí plotů a hrazení.

"Kdyby nebylo chovatelů, tak by ty pastviny byly zarostlé plevelem a hložím," reagoval na množící se výtky Vít Mareš ze Svazu chovatelů ovcí a koz.

Odpůrcům oplocování zemědělské půdy ale nevadí jen fakt, že ohrady brání lidem v pohybu. Nelíbí se jim ani to, že přes dráty se - například ven z lesa - nedostane divoká zvěř.

Rožnov pod Radhoštěm
Rožnov pod Radhoštěm | Foto: Czechtourism

"Spárkatá zvěř si na to velmi rychle zvykne a ohradu obejde. Navíc se u nás používá pletivo, aby malá zvěř mohla projít," hájí chovatele Mareš. "Problém je, že nám tam někdy procházejí i jehňata," dodal.

Zákon o ochraně přírody zmiňuje, že pastvu by neměl ohraničovat plot, který může zranit jak lesní, tak chovanou zvěř.

"V současné době se nejvíce používají elektrické dráty, které jsou pro zemědělce nejlevnější," řekl Josef Pubal z Českomoravské myslivecké jednoty.

"Řešení vidím ve spolupráci s majiteli pozemků. Myslivci by se měli s chovateli dohodnout, že v době chovu mu dráty smotají a pak zase namotají," dodal.

Problém ale nastává v momentě, kdy chovatelé nechají území oplocené po celý rok. "Pro tu lesní zvěř by to bylo dost citelné, musela by se totiž živit pouze v lese. Samozřejmě by to bylo škodlivé i pro ten les," vysvětlil Pubal.

Tomu se však brání Vít Mareš. Tvrdí, že zvířata během zimy sice na pastvu nechodí, ale potřebují se udržovat ve výběhu v kondici.

 

Právě se děje

Další zprávy