Chorvatský ostrov Brač, jak jej neznáte

Chorvatský ostrov Brač, jak jej neznáte
Nejvyšší horou Biokova je hora Sveti Jure (1762 m.n.m.). Fotografováno teleobjektivem ze země.
Ostrov Brač je osídlen již od pravěku a s prvními pokusy o zemědělství bylo nutné ze země vysbírat početné kameny. Z nich se dodnes staví zídky, které jsou vidět na snímku olivového háje.
Mořské pobřeží je velmi členité, tvořené většinou značně erodovanými kameny.
V nedaleké zátoce Rasotica naleznete množství starých domů, z mnohých zbyly prakticky jen obvodové zdi.
Foto: Petr Jan Juračka
4. 10. 2013 13:00

Největší ostrov Dalmácie je dlouhodobě vyhledávaným cílem českých turistů. Fotograf Petr Jan Juračka tam v září fotografoval z dálkově ovládaného modelu helikoptéry, a pořídil tak kolekci fotografií z ptačího pohledu. Všechny snímky v galerii jsou z okolí přístavu Sumartin (491 obyvatel), které se stalo inspirací současného díla fotografova otce, výtvarníka Františka Juračky. Pokud jste zde někdy byli na dovolené, některá místa třeba sami poznáte.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy