Chorvatský ostrov Brač, jak jej neznáte

Chorvatský ostrov Brač, jak jej neznáte
Nejvyšší horou Biokova je hora Sveti Jure (1762 m.n.m.). Fotografováno teleobjektivem ze země.
Ostrov Brač je osídlen již od pravěku a s prvními pokusy o zemědělství bylo nutné ze země vysbírat početné kameny. Z nich se dodnes staví zídky, které jsou vidět na snímku olivového háje.
Mořské pobřeží je velmi členité, tvořené většinou značně erodovanými kameny.
V nedaleké zátoce Rasotica naleznete množství starých domů, z mnohých zbyly prakticky jen obvodové zdi.
Foto: Petr Jan Juračka
4. 10. 2013 13:00

Největší ostrov Dalmácie je dlouhodobě vyhledávaným cílem českých turistů. Fotograf Petr Jan Juračka tam v září fotografoval z dálkově ovládaného modelu helikoptéry, a pořídil tak kolekci fotografií z ptačího pohledu. Všechny snímky v galerii jsou z okolí přístavu Sumartin (491 obyvatel), které se stalo inspirací současného díla fotografova otce, výtvarníka Františka Juračky. Pokud jste zde někdy byli na dovolené, některá místa třeba sami poznáte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy