Chlapec strávil 500 nocí ve stanu. Vybral tak 16 milionů na péči o smrtelně nemocné

Magazín Magazín
12. 8. 2021 16:00
Jedenáctiletý Max Woosey z anglického hrabství Devon si už rok a půl odpírá pohodlí měkké postele a naducané peřiny. Místo toho dobrovolně přespává ve stanu zabalený do spacáku. Do výzvy se pustil v rámci charitativní sbírky na provoz místního hospicu, na který zatím vybral přes 540 tisíc liber (více než 16 milionů korun).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Když jedenáctiletý Max Woosey 10. srpna usínal, měl před sebou v pořadí pětistou noc po sobě, kterou nestrávil v posteli, ale venku. Teenager z anglické vesnice Braunton většinou přespával ve stanu, který dostal od souseda Ricka Abbotta (ten později zemřel na rakovinu a své poslední měsíce prožil v místním hospicu).

Nezisková organizace North Devon Hospice, která se stará o smrtelně nemocné pacienty, však loni na jaře kvůli vypuknutí pandemie koronaviru začala mít problémy s financováním. Jakmile se chlapec doslechl, že je ohrožena péče o lidi, jako byl jeho soused, přemýšlel, jak by sám mohl přispět k jejímu udržení, a tak se zrodila jeho netradiční výzva.

Aby na důležitost zachování hospicu upozornil, začal 28. března 2020 přespávat ve zmíněném stanu a postupně se mu tímto způsobem povedlo od štědrých dárců vybrat přes 540 tisíc liber (více než 16 milionů korun). "Několikrát jsem synovi říkala, že už udělal dost a nemusí dál přespávat venku. On chce ale ve výzvě pořád pokračovat," prozradila pro zpravodajský web stanice BBC Maxova matka Rachel.

"Na začátku bych si nikdy nemyslel, že to vydržím tak dlouho, ale brzy jsem si stanování neuvěřitelně zamiloval. Dokud bude venku letní počasí, tak rozhodně nepřestanu," zdůraznil Max. A aby 500. výročí bez postele náležitě oslavil, odhodlal se poprvé v životě tábořit v divočině uprostřed lesů, kde si s pomocí rodičů postavil přístřeší ze dřeva. "Rok a půl pod stanem byl občas těžký, ale stoprocentně to stálo za to," dodal teenager.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy