Zima, pustina, lední medvědi i barevné květy jako v zahradě. Tak vypadají expedice do Arktidy

Záběr z arktického Grónska.
"Wrangelův ostrov mě úplně okouzlil. Vegetace byla bujnější, barevné květy vypadaly jako zahrada, bylo to úplně odlišné oproti Grónsku. Na ostrově mě okouzlila barevnost, živost, viděli jsme obrovské množství pižmoňů, polárních lišek a zahlédli kupu polárních medvědů," popsala Pečnerová.
S ním se nakonec setkala až na Wrangelově ostrově.
Expedice do Grónska byla organizačně náročná. 80 členů výpravy, včetně Pečnerové, na ostrov letělo, pak jeli na severozápad ledoborcem.
Na Petermannův ledovec letěli helikoptérou. "Když jsme přilétali, zrovna padala mlha. Po přistání vypadalo okolí jako poušť, nic jsme neviděli, jen holou zem všude kolem nás," říká mladá vědkyně.
Foto: Patrícia Pečnerová
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková, Patrícia Pečnerová
1. 10. 2017 13:36
Patrícia Pečnerová se v rámci svého doktorského studia ve Švédsku zúčastnila dvou výzkumných expedic do Arktidy. Americko-švédská výprava ji zavedla v roce 2015 do oblasti ledovce Petermann, rusko-švédská ten stejný rok na Wrangelův ostrov.
 

Právě se děje

před 56 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy