Tanec ďáblů i procesí s lidskou lebkou. Takové oslavy Velikonoc Češi zažijí v cizině

Tanec ďáblů i procesí s lidskou lebkou. Takové oslavy Velikonoc Češi zažijí v cizině
Na Zelený čtvrtek prochází sicilskou Marsalou proslavenou výtečným dezertním vínem více než kilometrové Procesí mystérií. (www.michalnovotny.com)
Postava Veroniky se služebnicemi se v průvodu objevila až v době španělské nadvlády nad Sicílií. Podle legendy Veronika cestou na Golgotu podala Ježíši potní šátek, aby si otřel tvář. Kristův obraz se tak zázračně otiskl do roušky, kterou pak svatá Veronika v Římě předala svatému Klementu Římskému. (www.michalnovotny.com)
Sicilské městečko Prizzi ovládnou o velikonoční neděli červené masky ďáblů a žlutá maska smrti během festivalu Il ballo dei diavoli neboli Tanec ďáblů. (www.michalnovotny.com)
Ať se zlé síly snaží sebevíc, na konci dne dojde k setkání soch na hlavním náměstí v Prizzi a ďáblové i smrt jsou poraženi. (www.michalnovotny.com)
Foto: Michal Novotný
ČTK/Petra Stěhulová/Michal Novotný
30. 3. 2024 7:40
Stále více Čechů létá o svátcích do zahraničí, výjimkou nejsou ani Velikonoce. Nejnavštěvovanější jsou španělské, francouzské a italské destinace nebo tradičně Londýn. V každém koutě světa ale svátky slaví trochu jinak. Někde jsou oslavy hodně náboženské, jinde se do nich promítá více světských prvků.

Nejčastěji Češi na Velikonoce odlétají do jiných evropských zemí. Nejvíce se podle prodejců letenek cestuje do španělských destinací Malaga a Valencie nebo na ostrov Mallorca.

Ceny letenek o Velikonocích

  • Ceny letenek na velikonoční období vzrostly oproti loňsku zhruba o pětinu.
  • Podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala je nevýhodou malého českého trhu s letenkami nižší počet přímých dálkových spojení.
  • "Jsme tak odkázáni na síťové dopravce a cenově si tak konkurujeme s celým světem," řekl. Vyšší ceny letenek na Velikonoce zaznamenal i prodejce Pelikán, u kterého průměrná cena zpáteční letenky vzrostla o 39 procent.

Mezi nejnavštěvovanější destinace se jako obvykle řadí také Londýn, Paříž, Amsterdam nebo Řím. Velký zájem je také o Kodaň, Maltu, portugalský ostrov Madeira. Trendem se ale podle prodejců letenek stává třeba i Albánie. 

Dále také pokračuje trend zvyšujícího se zájmu o exotické destinace. V případě asijských prodejci hlásí meziroční nárůst zájmu v desítkách až stovkách procent. Největší popularitě se těší Thajsko, zejména Bangkok, velký zájem je také o Vietnam nebo Malajsii. Mimo Asii byl oblíbený například ostrov Mauricius.

Na některé oblíbené destinace a jejich způsob slavení velikonočních svátků se můžete podívat v galerii. A pokud rádi jíte nejen očima, zkuste si přečíst také něco o tradičních velikonočních delikatesách, které si lidé ve světě připravují. 

 

Právě se děje

Další zprávy