Souboj o kozla. Uzbekové slaví jaro "koňským fotbalem", vítěz získá auto či velblouda

Souboj o kozla. Uzbekové slaví jaro "koňským fotbalem", vítěz získá auto či velblouda
Koně jsou ke hře speciálně cvičeni, často je jejich majitelé učí, aby při hře byli schopni svého jezdce ochránit před pádem.
Koně jsou relativně malí, silní, vytrvalí a speciálně krmení. Jezdci z nich musí dobře dosáhnout na zem, aby mohli kozla lehce zvednout.
Krajina je tu nehostinná a vyschlá, sever Uzbekistánu zabírá poušť Kyzylkum. Vraky lodí v písku jsou smutnou připomínkou ekologické katastrofy. Pro kupkari je ale ideální.
Hra je poměrně nemilosrdná, bičíky se navzájem bijí jezdci i koně. Zvířata zase mohou protivníka kousat, včetně jezdců.
Foto: Martina Podhůrská
Martina Podhůrská Martina Podhůrská
14. 5. 2022 15:17
Chumel koní se řítí přes prašné pole, vedoucí jezdec hází na zem bezhlavé tělo kozla a dav přihlížejících jásá a oslavně se plácá do zad. Jaro, svatby, oslavy a začátek zemědělské sezony jsou ve středoasijských zemích příležitostí, ke kterým se tu s oblibou pořádá jedna z vůbec nejstarších her hraná na koňských hřbetech - kupkari. Podívejte se v galerii, jak probíhá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

Další zprávy