Praha versus Pragoland. Srovnávací fotky, jak vypadá město bez turistů a s nimi

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 30. 6. 2019 20:00
Praha je jedním z měst v České republice, které trpí projevy takzvaného overturismu - a týká se to především centra města. Davy lidí ucpávají ulice, původní funkce jednoho z hlavních pražských mostů se ztrácí, protože přejít po něm rychle z jedné strany řeky na druhou není během dne možné. Z historické Prahy se stává zábavní skanzen, jakýsi Pragoland. S fotoaparátem jsme se podívali, jak se exponovaná místa mění, když turisté ještě spí a když se probudí.

Existuje ještě doba, kdy je možné historické centrum Prahy vidět bez lidí? Určitě ano, ale je to možné jen brzo ráno, a na některých místech navíc jen v době mimo hlavní turistickou sezonu. 

S fotoaparátem jsme se vydali na Staroměstské náměstí, Karlův most a další oblíbené cíle turistů. Poprvé jsme tam byli v březnu - bylo to mimo sezonu, a ještě k tomu v neděli ráno, krátce po svítání. Podruhé jsme tatáž místa fotili na začátku června, v hodinách, kdy je tam nejrušněji. Rozdíly, jak vypadá město ve své přirozené podobě a jak ho vnímají turisté, zachycuje srovnávací fotogalerie. 

Zatímco Staroměstské nebo Václavské náměstí bylo možné brzy ráno zažít opravdu bez lidí, u Karlova mostu se to v poslední době brzy ráno daří je velice výjimečně. Východ slunce tam totiž obvykle přiláká mnoho fotografů se stativy i lidi, kteří prostě jen chtějí prožít svítání a jeho atmosféru na jednom z nejslavnějších míst Prahy.

Podle čerstvé studie mezinárodní organizace World Travel and Tourism Council, zpracované ve spolupráci se společností JLL, se česká metropole řadí mezi světová města, která zažívají napětí způsobené rostoucím počtem turistů a hrozí jim v souvislosti s tím potíže. Kromě Prahy se do této kategorie dostal ještě Amsterdam, Barcelona, Paříž, Řím, San Francisco, Stockholm, Toronto a Vancouver.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy