Praha versus Pragoland. Srovnávací fotky, jak vypadá město bez turistů a s nimi

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 30. 6. 2019 20:00
Praha je jedním z měst v České republice, které trpí projevy takzvaného overturismu - a týká se to především centra města. Davy lidí ucpávají ulice, původní funkce jednoho z hlavních pražských mostů se ztrácí, protože přejít po něm rychle z jedné strany řeky na druhou není během dne možné. Z historické Prahy se stává zábavní skanzen, jakýsi Pragoland. S fotoaparátem jsme se podívali, jak se exponovaná místa mění, když turisté ještě spí a když se probudí.

Existuje ještě doba, kdy je možné historické centrum Prahy vidět bez lidí? Určitě ano, ale je to možné jen brzo ráno, a na některých místech navíc jen v době mimo hlavní turistickou sezonu. 

S fotoaparátem jsme se vydali na Staroměstské náměstí, Karlův most a další oblíbené cíle turistů. Poprvé jsme tam byli v březnu - bylo to mimo sezonu, a ještě k tomu v neděli ráno, krátce po svítání. Podruhé jsme tatáž místa fotili na začátku června, v hodinách, kdy je tam nejrušněji. Rozdíly, jak vypadá město ve své přirozené podobě a jak ho vnímají turisté, zachycuje srovnávací fotogalerie. 

Zatímco Staroměstské nebo Václavské náměstí bylo možné brzy ráno zažít opravdu bez lidí, u Karlova mostu se to v poslední době brzy ráno daří je velice výjimečně. Východ slunce tam totiž obvykle přiláká mnoho fotografů se stativy i lidi, kteří prostě jen chtějí prožít svítání a jeho atmosféru na jednom z nejslavnějších míst Prahy.

Podle čerstvé studie mezinárodní organizace World Travel and Tourism Council, zpracované ve spolupráci se společností JLL, se česká metropole řadí mezi světová města, která zažívají napětí způsobené rostoucím počtem turistů a hrozí jim v souvislosti s tím potíže. Kromě Prahy se do této kategorie dostal ještě Amsterdam, Barcelona, Paříž, Řím, San Francisco, Stockholm, Toronto a Vancouver.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Slovensko prověřuje tři nové případy podezření na koronavirus

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to v pondělí řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy