Na nalezišti v Pompejích se znovu otevírá Vila milenců, kterou poničilo zemětřesení

ČTK ČTK
18. 2. 2020 23:01
V archeologickém areálu starověkých Pompejí se znovu otevírá Vila milenců, poničená před 40 lety při silném zemětřesení. Oznámil to v úterý italský ministr kultury Dario Franceschini.
Pompeje. Ilustrační foto.
Pompeje. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vila patří ke klenotům Pompejí, zničených roku 79 při výbuchu sopky Vesuv. Značná část tohoto domu ale zůstala i po této katastrofě zachována. V roce 1980 však postihlo blízkou Neapol a okolí silné zemětřesení a stavba patřila k tehdy zasaženým památkám.

"Je to příběh znovuzrození a záchrany, modelový příklad pro celou Evropu k využití peněz Evropské unie," řekl k osudu vily Franceschini. Vila milenců byla z velké části zrestaurována díky projektu EU určenému na záchranu Pompejí. Podařilo se díky němu obnovit tři stavby někdejšího starověkého města.

Vila vděčí za svůj název latinskému nápisu nacházejícímu se napravo od vstupu: Amantes ut apes vitam mellitam exigunt. Velle. (Milenci se stejně jako včely přičiňují o to, že je život sladký jako med. Přeji si, aby tomu tak bylo). Vedle nápisu jsou také tři mužská jména. Dům podle všeho sloužil jako nevěstinec.

Stavba pochází z 1. století před naším letopočtem a vyzdobena byla po roce 62 před naším letopočtem. Výjevy na stěnách zobrazují krajiny i scény ze života.

Video: Nebožák z Pompejí. Láva ho drtila, a ještě mu hlavu urazil zkamenělý kvádr

V Pompejích nalezli kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 př. n. l. Zřejmě nestačil kvůli nemocné noze utéct a spadl na něj kvádr. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 6 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy