Na nalezišti v Pompejích se znovu otevírá Vila milenců, kterou poničilo zemětřesení

ČTK ČTK
18. 2. 2020 23:01
V archeologickém areálu starověkých Pompejí se znovu otevírá Vila milenců, poničená před 40 lety při silném zemětřesení. Oznámil to v úterý italský ministr kultury Dario Franceschini.
Pompeje. Ilustrační foto.
Pompeje. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vila patří ke klenotům Pompejí, zničených roku 79 při výbuchu sopky Vesuv. Značná část tohoto domu ale zůstala i po této katastrofě zachována. V roce 1980 však postihlo blízkou Neapol a okolí silné zemětřesení a stavba patřila k tehdy zasaženým památkám.

"Je to příběh znovuzrození a záchrany, modelový příklad pro celou Evropu k využití peněz Evropské unie," řekl k osudu vily Franceschini. Vila milenců byla z velké části zrestaurována díky projektu EU určenému na záchranu Pompejí. Podařilo se díky němu obnovit tři stavby někdejšího starověkého města.

Vila vděčí za svůj název latinskému nápisu nacházejícímu se napravo od vstupu: Amantes ut apes vitam mellitam exigunt. Velle. (Milenci se stejně jako včely přičiňují o to, že je život sladký jako med. Přeji si, aby tomu tak bylo). Vedle nápisu jsou také tři mužská jména. Dům podle všeho sloužil jako nevěstinec.

Stavba pochází z 1. století před naším letopočtem a vyzdobena byla po roce 62 před naším letopočtem. Výjevy na stěnách zobrazují krajiny i scény ze života.

Video: Nebožák z Pompejí. Láva ho drtila, a ještě mu hlavu urazil zkamenělý kvádr

V Pompejích nalezli kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 př. n. l. Zřejmě nestačil kvůli nemocné noze utéct a spadl na něj kvádr. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy