Evropský Manhattan má nejvyšší bytovku v EU, jako první ve Španělsku povolil bikiny

Evropský Manhattan má nejvyšší bytovku v EU, jako první ve Španělsku povolil bikiny
Teplota moře je v květnu asi 15 až 17 stupňů, slunečné počasí tak v téhle době láká hlavně místní a pár stálých celoročních turistů, kteří ve městě vlastní apartmány.
Historii ale téměř vymazala stavba vertikálního města.
Skládá se ze dvou věží, které nahoře spojuje kužel, připomínající diamant nebo kornout kopečkové zmrzliny.
Většina staveb je při bližším pohledu průměrné architektonické kvality.
Foto: Aktuálně.cz/Visit Benidrom
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 5. 2024 10:15
Benidorm býval docela malou španělskou vesničkou o pár stech obyvatelích, kteří odráželi nájezdy pirátů ze severu Afriky a k pěstování plodin na vyschlé půdě pod horami využívali zavlažovací systém. Až díky železnici ve 20. století objevili písčité pobřeží Costa Blanca také lidé z velkých měst, což předznamenalo rozvoj masivního turismu a s ním i stavbu vertikálních hotelů a apartmánů za miliony.

Dnes se na pobřeží v písčitém zálivu tyčí 27 mrakodrapů s výškou přes 100 metrů. Hustota staveb je jen o něco menší než v newyorském Manhattanu, i proto si turistická destinace získala přezdívky jako "Beniyork" nebo "malý Manhattan". Plán na výstavbu vertikálního města začal vznikat v 50. letech minulého století a jeho hybnou silou byl tehdejší starosta Pedro Zaragoza i Orts.

Benidrom v roce 1973
Benidrom v roce 1973 | Foto: Aktuálně.cz/Visit Benidrom

Výškové budovy měly mít kapacitu ubytovat turisty ze severu země, kteří do Benidormu začínali jezdit v davech. Motorová revoluce (ve Španělsku zastoupená hlavně novým modelem SEAT 600) a také dostavba nového letiště v Alicante mohla pak za to, že na jih začali jezdit i turisté ze sousedních zemí, převážně z Francie. Ti s sebou přinášeli různé módní výdobytky, jako byly například bikiny, do té doby nevídané v celém Španělsku, a z Benidormu se začalo postupně stávat atraktivní město s mezinárodním přesahem.

Počasí v Benidormu má v květnu příjemných 24 stupňů Celsia, v létě jsou tu běžné čtyřicítky.
Počasí v Benidormu má v květnu příjemných 24 stupňů Celsia, v létě jsou tu běžné čtyřicítky. | Foto: Magdaléna Medková

Vedení hotelů se snažilo o to, aby se u nich turisté cítili bezpečně a svobodně. O své klienty pečovali tak pozorně, že si stálí zákazníci začali ve městě kupovat své vlastní apartmány. To předestřelo další stavební boom, který v různých etapách trvá až dodnes. Zatím nejvyšší budovou na území obklopeném horami jsou věže InTempo. S výškou 200 metrů nabízí výhled na celé pobřeží a jsou pátou nejvyšší budovou ve Španělsku.

Více se dozvíte v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy