Ledovcová jezera, horské štíty a kultura Horního Rakouska nadchnou sportovce i rodiny

BeNative BeNative - za podpory: Rakousko logo NEW
24. 6. 2024 10:35
Oblast Horního Rakouska je perfektní kombinací nespoutané přírody a půvabných měst. Na své si zde přijdou sportovní nadšenci i milovníci kultury. Osm regionů druhé nejsevernější spolkové země Rakouska se pyšní hned několika památkami UNESCO, stovkami kilometrů cyklistických tras a desítkami horských jezer, jejichž dominantou je ledovcové Attersee.

Léto v Horním Rakousku

Krajina Horního Rakouska je známá solnými doly, půvabnými městečky a leskem průzračných ledovcových jezer. Jen v regionu Salzkammergut (Solná komora) jich leží přes 70 a leží mezi nimi i to největší v rakouském vnitrozemí. Jezero Attersee láká nejen svou jedinečnou tyrkysovou barvou a mimořádnou kvalitou vody, ale také širokou škálou vodních sportů, od potápění až po jachting.

Nad celým Horním Rakouskem se tyčí horský masiv Dachstein i s nejvyšší horou oblasti, Hoher Dachstein, která je výzvou pro každého horala. Jasnou volbou na cyklistickou dovolenou je pak region Dunaj, kde se podél řeky táhne Dunajská cyklostezka, která patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Odpočinek a relax pak na návštěvníky čeká v některých z řady lázní a saun v regionu Vitalwelt Bad Schallerbach.

Milovníci kultury mohou vyrazit do kulturního centra regionu s titulem UNESCO City of Media Arts, Lince. Nebo do letošního Evropského hlavního města kultury Bad Ischlu v oblasti Solné komory. Celé Horní Rakousko si navíc letos připomíná řadou koncertů a výstav 200. výročí narození rodáka a slavného skladatele Antona Brucknera.

Klenot hornorakouské přírody lze navštívit v regionu Štýr. Národní park Kalkalpen je z 80 procent tvořen nedotčenou divočinou a spolu s dolnorakouskou oblastí Dürrenstein je jedinou rakouskou přírodní památkou UNESCO. Jedinečnou přírodní podívanou představuje také umělé jezero Schiederweiher v regionu Pyhrn-Priel, které je považováno za nejkrásnější místo v celém Rakousku.

Prázdninový region Dachstein Salzkammergut
1. Vzhůru na Dachstein

Za dominantu zdejšího regionu lze zcela bezpečně označit horský masiv Dachstein. Kromě nejsevernějších alpských ledovců, například Hallstattského a Gosauského, se zde nachází i nejvyšší hora hned dvou spolkových zemí. Vrchol Hoher Dachstein totiž leží na hranici Horního Rakouska a Štýrska a se svými téměř třemi tisíci metry nad mořem je tak nejvyšším bodem obou těchto spolkových zemí.

Fotografie: (c) Oberösterreich Tourismus GmbH / Stefan Mayerhofer

Výstup si mohou návštěvníci trochu usnadnit hned několika lanovkami, které je mezi vrcholky masivu vyvezou. Dostanou se tak do ideálního výchozího bodu pro túry všech obtížností. Novinkou v regionu je kyvadlová doprava mezi Hallstattem, Bad Goisernem, Obertraunem a Gosau, která funguje na základě telefonické rezervace nebo rezervace prostřednictvím aplikace.

Celý region Dachstein Salzkammergut je ideální volbou pro aktivní letní dovolenou. Skalní stěny zdejších hor nabízejí desítky lezeckých tras pro zkušené i začínající horolezce. Po vertikální stránce mohou návštěvníci Dachstein prozkoumat také z řady via ferrat, které tělu dodají pořádnou dávku adrenalinu. Malí lezci mohou s rodiči zase vyrazit například na rodinnou ferratu Little Bear nebo o něco obtížnější ferratu Max & Moritz pro děti a mládež.

Region Dachstein Salzkammergut nabízí mnohem více než jen lezení. Téměř 800 kilometrů nejrůznějších cyklistických tras nadchne každého, kdo si rád užije pořádný výšlap na kole. Sportovní nadšenci mohou na horském kole vyrazit na Dachsteinský okruh Classic, na okruh Predigstuhl podél skalní stěny Ewige Wand nebo na okruh Durchgangalm, který vede k nejkrásnějším vyhlídkám v oblasti.

2. Na výlet v pohorkách

I milovníci pěší turistiky si v dachsteinské oblasti na stovkách značených tras přijdou na své. Za krásným panoramatickým výhledem mohou vyrazit na osmikilometrovou okružní trasu Heilbronner Rundwanderweg, kde po cestě narazí na slavného dachsteinského žraloka. Osmimetrová vyhlídka ve tvaru podmořského predátora připomíná prehistorickou minulost dachsteinského masivu, kdy vrcholky hor představovaly mořské dno.

Další zajímavý pěší výlet představuje okružní trasa kolem močálu Löckenmoos, vedoucí přes borovicové lesy. Zhruba v její polovině leží místo, které bylo zvoleno nejkrásnějším v celém Horním Rakousku. Průzračné jezero Löckensee obklopují nejen krásné výhledy na ledovec, ale je opředeno také několika legendami. Proto se na túru po celé zdejší oblasti vyplatí vyrazit s průvodcem, jehož služby je možné si před výletem zarezervovat.

Fotografie: (c) Oberösterreich Tourismus GmbH / Stefan Mayerhofer

Za návštěvu rozhodně stojí vyhlídkové plošiny „5fingers“ neboli pět prstů na vrcholu Krippenstein, které se tyčí nad čtyřistametrovým srázem. Cesta za úchvatnými panoramaty začíná v kabinkové lanovce, která návštěvníky vyveze na samotný Krippenstein, odkud je to na vyhlídku pouhých 20 až 30 minut pěšky. V okolí se navíc nachází řada horských chat a restaurací se skvělým občerstvením. Na výlet tak může bez obav vyrazit celá rodina i s těmi nejmenšími.

3. Útroby horského masivu

Dachsteinský vrchol Krippenstein nenabízí pouze výhledy do širého okolí, ale také do samotného srdce hor. Labyrint Mamutí jeskyně, která se zde nachází, umožňuje kromě běžné prohlídky také jeskynní treking neboli skalpování. Pod vedením zkušeného průvodce tak lze vyrazit po stopách jeskyňářů. Průzkum odlehlých částí jeskyně v kombinéze a s lanovým jištěním si užije každý milovník dobrodružství.

Fotografie: (c) Oberösterreich Tourismus GmbH / Stefan Mayerhofer

Pýchou zdejších hlubin je jeden z největších přírodních divů Alp – Dachsteinská ledová jeskyně (Dachstein Rieseneishöhle). Mohutné jeskynní ledovce, zamrzlé kaskády modře zbarveného ledu a ledové kaple představují zejména v horkých letních dnech vítané útočiště. Odkrýt dějiny zapsané ve zdejším ledu mohou návštěvníci na komentované prohlídce nebo nově s bezplatnou aplikací v sedmi jazycích.

Dunajský region v Horním Rakousku
1. Podél tepny Evropy

Podunají s více než třemi tisíci kilometry cyklistických a turistických stezek je snem každého milovníka aktivní dovolené. Po obou březích řeky tudy vede 450 kilometrů dlouhá turistická cesta Donausteig, která se říční krajinou line z bavorského Pasova až do hornorakouského Greinu. Z hlavní trasy podél Dunaje navíc odbočuje dalších 41 okružních tras, a to i k několika horským vrcholkům. Cesta podél druhé největší řeky Evropy je tedy ideální nejen na dálkovou pěší turistiku, ale také na etapovou, výletní a vrcholovou.

Fotografie: (c) Donau Oberösterreich Tourismus GmbH / CM Visuals

Ti, kteří preferují kola před pohorkami, si nemusí zoufat. Podél Dunaje je vybudována i výborná cyklistická infrastruktura. Na stejnou trasu, tedy z Pasova do Greinu, lze vyrazit na kole po Dunajské cyklostezce, která patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Milovníci dálkové cyklistiky po ní mohou pokračovat dál za rakouské hranice do sousedního Maďarska. Mezi Schärdingem a Greinem navíc cyklostezka nabízí 15 okružních tras pro elektrokola v celkové délce 700 kilometrů, přičemž jeden okruh měří 26 až 75 kilometrů.

Nejslavnější meandr Dunaje, tzv. Schlögenskou smyčku, stojí za to prozkoumat z vodní hladiny. V přístavištích podél řeky je možné si půjčit menší motorový člun, a to i bez kapitánských zkoušek. Smyčku můžete projet také na pramicích, jež se zde po staletí vyráběly ze dřeva. Pak už nic nebude bránit tomu prozkoumat četné zámky, zříceniny a štěrkové pláže zdobící oba břehy Dunaje.

2. Mezi korunami stromů

Jedinečný zážitek nabízí stezka v korunách stromů v obci Kopfing, která patří mezi nejdelší svého druhu. Její dřevěná konstrukce, delší než kilometr a ve výšce až 15 metrů nad zemí, se táhne skrze impozantní rakouské lesy. Kromě panoramatických výhledů se na trase nachází i 30 stanovišť, kde mohou děti formou hry poznat zdejší flóru a faunu. Vrcholem celé trasy je 40 metrů vysoká rozhledna s výhledem na trojmezí Rakouska, Německa a Česka.

Fotografie: (c) Baumkronenweg Kopfing

Mezi korunami stromů se návštěvníci nemusí jen procházet, ale mohou se tu i ubytovat. Několik metrů nad zemí, mezi kmeny vzrostlých stromů, je vystavěno kolem 20 stromových hotelů. Ubytování zde najdou jak rodiny s dětmi a větší skupiny, tak i jednotlivci a páry. Pokoje bez wi-fi jsou v prostoru lesa ideálním místem pro digitální detox. Pro pracovní a naléhavé záležitosti mají návštěvníci k dispozici bezplatný internet v prostoru recepce.

3. Dovolená pod stanem

Celý Dunajský region patří také mezi oblíbené kempingové oblasti. Na dovolenou pod stanem nebo pod širým nebem se tak vyplatí vyrazit do některého z desítek zdejších kempů. Jeden z nejoblíbenějších leží například ve městě Au an der Donau. Odtud mohou návštěvníci vyrazit na celou řadu výletů, ať už pěšky, nebo na kole po Dunajské cyklostezce, která tudy prochází.

Za podívanou zde také stojí největší přechod pro migraci ryb v Rakousku, který byl vybudován zároveň s protipovodňovými hrázemi. Poblíž stojící vyhlídková věž pak návštěvníkům umožňuje pozorovat přechod pro ryby z výšky nebo se rozhlédnout po okolních rovinatých pláních oblasti Machlandu.

(c) TVB Donau Oberösterreich / IKUNA Naturresort

Dalším zajímavým tipem na výlet je naučná stezka říčními nivami Aulehrpfad, na kterou se lze vypravit přímo z Au an der Donau. Cesta táhnoucí se podél obhospodařovaných luk a nivních lesů návštěvníkům zábavnou formou ukazuje, jak důležité jsou tyto zaplavované říční nivy pro přírodu a zdejší flóru a faunu.

Jednotlivé výlety pak zpříjemní karta DONAU.Erlebnis Card, která nabízí bezplatné či zvýhodněné služby napříč regionem.

Město Linec
1. Město umění

Hlavní město celého Horního Rakouska a třetí největší město země nadchne každého milovníka kultury. Linec neobdržel titul UNESCO City of Media Arts pro nic za nic. Do města se můžete pohodlně dostat vlakem nebo autem. Dobrá dopravní dostupnost slibuje méně času na cestách a více času na dovolené. Třeba z Prahy sem cesta autem trvá pouhé tři hodiny.

Mezi hlavní lákadla města patří desítky zdejších muzeí, divadel a galerií. Pravděpodobně nejznámějším muzeem a mediální ikonou Lince je „muzeum budoucnosti“ Ars Electronica Center. Ve futuristické budově na břehu Dunaje se prolíná technologické průkopnictví s mediálním uměním. Návštěvníci zde mohou trénovat samořídicí auta, programovat roboty, sledovat myšlení umělé inteligence nebo zpracovávat vlastní DNA pomocí takzvaných genových nůžek.

Fotografie: (c) Linz Tourismus / E.Stephan

Pro ty, kteří se raději drží v současnosti, je jasnou volbou muzeum umění Lentos, které prezentuje umělecká díla 19. století, expresionismu, klasické moderny, ale také současné umělecké směry. Celou budovou muzea navíc prochází rozměrná instalace obrazového rámu, který odhaluje nádherný výhled na čtvrť Urfahr a místní horu Pöstlingberg. Za současným uměním je zde možné vyrazit také do „Mural Harbour“, největší venkovní galerie v Evropě.

2. Hudba a tóny Lince

Z dějin hudby si v roce 2024 celý Linec připomene 200 let od narození slavného rodáka, skladatele a varhaníka Antona Brucknera. Podobně jako se v Česku letos slaví 200. narozeniny jeho současníka Bedřicha Smetany.

Fotografie: (c) Christian Herzenberger

Celý rok 2024 tak bude v celém Horním Rakousku velkým brucknerovským festivalem. Nabídne nejen koncerty, ale také výstavy, divadlo a tanec. Jedna z expozic věnovaných slavnému skladateli se dokonce uskuteční v muzeu Ars Electronica Center. Výstava „Visit Anton“ umožní návštěvníkům nahlédnout do Brucknerovy doby a myšlenek interaktivním způsobem.

V Linci letos proběhne také 36. ročník mezinárodního festivalu pouličního umění Pflasterspektakel, který bude trvat od 18. do 20. července. Během těchto tří dnů bude v ulicích celého města vystupovat 108 umělců. Návštěvníci se tak mohou těšit na 800 představení nejrůznějších druhů od komedie, klaunství a loutkového divadla přes akrobacii, umění s ohněm a dráty až po tanec všech druhů.

3. Příkrá cesta nahoru

Za panoramaty se v Linci vyplatí vyrazit na vrchol celého města, kterým je hora Pöstlingberg. Zajímavým zážitkem je už samotná cesta vzhůru. Návštěvníky do nejvyššího bodu vyveze nejstrmější lanová dráha v Evropě. Z hlavního náměstí do cíle vystoupá za pouhých 20 minut. Po celý rok jezdí na Pöstlingberg bezbariérová lanová dráha, výlučně v letním období se přidají také upravené historické vozy.

Fotografie: Linz Tourismus / Alex Sigalov

V nejvyšším bodě Pöstlingbergu se nad městem tyčí dominanta Lince, poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné. Od zastávky lanové dráhy je vzdálená jen pár minut chůze a jde o jedno z nejvýznamnější poutních míst Horního Rakouska.

I děti si tu přijdou na své. Po jeskynní železnici Grottenbahn se mohou vydat dračím expresem do pohádkové říše trpaslíků. Cestou se mohou kochat nejrůznějšími výjevy z řady známých pohádek. Kouzlem starých časů zde návštěvníky očaruje miniatura Lince z přelomu století, po níž se mohou projít.

Celé město lze prozkoumat úsporně s jediným lístkem. Linz-Card kromě řady slev umožňuje také volný vstup do lineckých muzeí a bezplatné cestování místní hromadnou dopravou.

Prázdninový region Vitalwelt Bad Schallerbach
1. Relax a wellness

Dominantou zdejšího regionu je zcela bezpochyby obrovský akvapark EurothermenResort Bad Schallerbach. Ve zdejším nepřeberném množství bazénů, lázní a saun si odpočine každý z návštěvníků. Ubytovat se je možné ve čtyřhvězdičkovém hotelu Paradiso, který se nachází uprostřed 22hektarového parku a který je vyhřívaným chodníkem propojen se všemi veřejnými lázeňskými oblastmi. Navíc mají zdejší hosté přístup k wellness areálu s relaxačním bazénem a japonskou čajovnou.

Fotografie: (c) Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach

Jednotlivé lázeňské oblasti jsou rozmístěny po celém resortu. Za odpočinkem v sauně se vyplatí vyrazit do horské saunové vesničky AusZeit, která nabízí přes 40 saun a relaxačních zón. Návštěvníci si zde mohou užít teplo a bohatou vůni směsi horských rostlin v bylinné sauně nebo vysoké teploty a suchý vzduch v tradiční finské sauně. Skutečně ojedinělý zážitek pak nabízí sauna Most-Fassl, kterou je možné vyzkoušet uvnitř sudu na mošt o objemu kolem 250 tisíc litrů.

2. Sport jako odpočinek

Kdo dává přednost sportovnímu relaxu před teplem lázní a saun, ve zdejším regionu také nepřijde zkrátka. Celou oblast spojuje 300kilometrová síť značených cyklistických tras, které nabízejí výlety o délkách od 22 do 86 kilometrů. Pokud si návštěvníci nechtějí na dovolenou brát svá vlastní kola, o cyklistický zážitek nepřijdou. V celém regionu najdou řadu půjčoven kol se širokou nabídkou od horských kol až po elektrokola.

Fotografie: (c) Vitalwelt Bad Schallerbach

Region Vitalwelt Bad Schallerbach zdobí nespočet ovocných sadů a zahrad, které poskytují úžasnou barevnou kulisu všem pěším i cyklistickým výletům. Pod rukama zkušených výrobců moštů, například rodiny Traunerových, vzniká oblíbený „most“, nápoj, který ztělesňuje Horní Rakousko jako žádný jiný a který je možné ochutnat v některé z mnoha zdejších hospůdek.

Další sportovní vyžití čeká ve městečku Geboltskirchen, kde se nachází první hornorakouský Nordic.Fitness.Park. Čtyři licencované trasy pro nordic walking v délce od tří do 12 kilometrů nabízí různou obtížnost, rozmanitý terén a různé terénní podmínky. Čtveřice tras navíc začíná i končí na nádraží uhelné železnice Scheiben.

Pohybovat se po regionu můžete ještě výhodněji. S Vitalwelt Kartou hosta navštívíte zoologickou zahradu Schmiding, Aquazoo či pivovar Grieskirchen a dalších přes 20 atrakcí za zvýhodněné ceny.

Steyr a region národního parku
1. Tisícileté město

Tisícileté město Štýr, které leží na soutoku řek Enns a Steyr, je kulturním a hospodářským centrem zdejšího regionu. Centrum středověkého starého města tvoří náměstí ve tvaru elipsy, které lemují měšťanské domy mnoha slohů. Dominantou a symbolem celého města je pak majestátní zámek Lamberg. Stojí na základech starověké pevnosti Styraburg z roku 980. Z té se ale dodnes dochovala pouze strážní věž.

Fotografie: (c) P. Mayr

O historii celého města nejlépe vypráví místní noční strážci a strážkyně. V tradičních oděvech s lucernou a halapartnou provedou návštěvníky středověkým městem až na vrchol farního kostela. Unikátní procházky s nočními hlídači se musí rezervovat dopředu a probíhají pouze v němčině, angličtině a italštině. V českém jazyce je možné se s tisíciletou historií města seznámit skrze audioprůvodce. Na radnici stačí si naskenovat QR kód a vyrazit do ulic.

Ve městě s tak bohatou historií, jako má Štýr, nesmí samozřejmě chybět ani muzea. Nachází se zde například jedno z nejmodernějších městských muzeí v Rakousku – Stadtmuseum Steyr. Zdejší expozice je věnována dějinám měšťanstva a obchodu se železem, který byl pro město zcela zásadním. Prohlídky pro veřejnost s průvodcem se tu konají pravidelně.

2. Po železné cestě

Vrcholem štýrského kulturního života je každoroční Štýrský hudební festival, který letos potrvá od 25. července do 10. srpna. Zároveň si Štýr připomene i 200. výročí narození skladatele a hornorakouského rodáka Antona Brucknera, a to speciální výstavou v již zmiňovaném městském muzeu.

Novinkou letošní sezony ve štýrském regionu je Eisenwurzen Museum Ticket, s kterou mohou návštěvníci od 1. června až do 30. září zavítat do celkem 15 muzeí na Hornorakouské železné cestě. Ta odkazuje na kulturní dědictví zdejší oblasti, jejímž základem je především získávání a zpracování železné rudy.

Fotografie: (c) Museumsdorf Trattenbach

Navzdory bohatému kulturnímu vyžití uspokojí region i sportovní nadšence. Nachází se zde hustá síť cyklostezek a tras pro horská kola, stejně jako 100 kilometrů značených turistických tras či 30 lezeckých parků s více než 1300 trasami.

3. Přírodní unikát

Ve zdejším regionu se nachází i již zmiňovaný Národní park Kalkalpen, který je svou rozlohou 209 kilometrů čtverečních v současnosti největší souvislou lesní oblastí v Rakousku. Z 80 procent je tvořen nedotčenou divočinou a spolu s dolnorakouskou oblastí Dürrenstein je jedinou rakouskou přírodní památkou UNESCO. Zdejší bukové lesy, rozprostřené na území velkém skoro jako Karlovy Vary, jsou také v současné době domovem jediné populace rysa v rakouských Alpách. Národní park je možné poznat na túrách spolu se strážci parku i formou individuální turistiky.

Fotografie: (c) Franz Sieghartsleitner

Prázdninový region Pyhrn-Priel
1. Turistický ráj

Na okraji Národního parku Kalkalpen je jedinečná oblast Pyhrn-Priel. Zdejší širá údolí a dvoutisícové alpské vrcholy křižuje téměř 600 kilometrů značených turistických tras všech stupňů obtížnosti. Jde tedy o ideální místo pro turistickou dovolenou.

K objevování krás zdejšího regionu bez starostí o parkovací místo slouží 14 značených tras Bike & Hike. V první části se návštěvníci vydají na cyklistickou vyjížďku, dokud nedorazí k „přestupní stanici“. Zde si mohou své kolo bezpečně uzamknout a v případě elektrokol i dle potřeby zdarma nabít. Pak mohou v klidu pokračovat dál na pěší túru bez starostí co s kolem.

Fotografie: (c) Pyhrn Priel Tourismus GmbH / Florian Lierzer

Zdejší turistické stezky vedou i k nejkrásnějšímu místu celého Rakouska, a to k uměle vytvořenému jezeru Schiederweiher v Hinterstoderu. V křišťálově čisté, tyrkysově modré vodě se tu na vodní hladině odráží obraz přilehlých vrcholů Spitzmauer a Grosser Priel téměř jako v zrcadle. Schiederweiher vystavěl na konci 19. století dvorní architekt Johann Schieder. Po mnoho let pak zůstalo jezero téměř nedotčené, až v roce 2004 bylo kvůli zvýšenému usazování bahna a tvorbě řas nutné provést jeho rekultivaci.

Ve zdejším regionu plném přírodních krás je také možné navštívit nejdelší přístupnou soutěsku Horního Rakouska, Dr. Vogelgesang Klamm, která okouzlí nejen svými burácejícími vodopády, ale také strmými skalními stěnami.

2. Nejdelší via ferrata

V nadmořské výšce 900 metrů a s délkou 2130 metrů je ferrata Priel jedním z nejdelších a nejnáročnějších výstupů ve východních Alpách. S délkou přes dva kilometry je zcela bezkonkurenčně nejdelší ferratou v celém Rakousku. Ocelové lano vede přímo k mohutnému vrcholu Grosser Priel ve výšce 2515 metrů nad mořem, nejvyššímu vrcholu pohoří Totes Gebirge. Na horolezce zde čekají jeskynní chodby, lanové mosty, exponované traverzy, jízda po hřebeni a také převisy. Jedná se tak o výstup pro zkušené lezce.

Fotografie: (c) Elisabeth Wiesinger

Do oblastí, které jsou blíže horským vrcholům, se mohou návštěvníci dostat jednou z lanovek, které jsou s Pyhrn-Priel AktivCard zdarma, stejně jako řada dalších aktivit. Kartu si lze koupit online nebo při ubytování v jednom ze 180 partnerských hotelů ji návštěvník obdrží zdarma.

Region Salzkammergut (Solná komora)
1. Vzhůru za kulturou

Za jedinečnými kulturními zážitky se letos vyplatí vyrazit do regionu Salzkammergut. Zdejší lázeňské městečko Bad Ischl, spolu s celým regionem, totiž bylo pod mottem „Kultura je nová sůl“ zvoleno pro rok 2024 Evropským hlavním městem kultury. Návštěvníci tak mohou v tomto kulturním centru, které je zároveň součástí světového dědictví UNESCO, navštívit řadu uměleckých výstav, koncertů, promítání i workshopů.

Ústřední výstavou v rámci tohoto celoročního programu je výstava SUDHAUS. Za účasti řady renomovaných umělců z celého světa zde budou prezentována témata soli a vody formou objektů, soch, instalací, filmů, fotografií nebo zvukových děl. Všechny kulturní akce, které Evropské hlavní město kultury letos nabízí, pak mohou návštěvníci najít na internetových stránkách Bad Ischlu.

Fotografie: (c) Siglait Landau courtesy / Kulturhauptstadt Europas Bad Ischl Salzkammergut 2024

2. Sport i odpočinek

Na sportovně založené návštěvníky čeká v Solné komoře nespočet turistických tras, horolezeckých túr a výletů na horských kolech, golfová hřiště a mnoho dalšího. Osvěžení a odpočinek lze nalézt celkem u 76 jezer. Ať už si vyberete velká jezera, jako je Traunsee či Attersee, nebo ta menší, jako je Almsee nebo Laudachsee, najdete ve všech z nich zalíbení.

Fotografie: (c) Oberösterreich Tourismus / Moritz Ablinger

3. Po stopách soli

Další památkou UNESCO, která leží na hranici regionu Salzkammergut a Dachstein Salzkammergut, je jedno z nejkrásnějších měst Rakouska – Hallstatt. Nachází se na úzkém pruhu pobřeží stejnojmenného jezera mezi vrcholky hor. Jednotlivé domky jsou proto na sebe prakticky nalepené, a některé jsou dokonce částečně postaveny na kůlech zapuštěných v jezeře. Přesto město oplývá celou řadou pamětihodností a muzeí.

Fotografie: (c) Julian Elliott Photography

Za podívanou tu určitě stojí výlet do solných dolů Salzwelten, který návštěvníky zavede do nejstaršího solného dolu na světě. Během prohlídky se pak můžete svézt na dvou dřevěných hornických skluzavkách, vedoucích až k solnému jezírku, které jsou nejdelšími svého druhu v Evropě. V útrobách solné hory se pak návštěvníci seznámí jak s moderní těžbou soli, tak s historií Hallstattu. Zpět na povrch je pohodlně vyveze důlní dráha.

Solná komora uspokojí i po kulinářské stránce. Kromě vyhlášené Zaunerovy štoly je zdejší vyhlášenou specialitou siven alpský, který se na talíř dostává z hlubin místních jezer. Místní doporučují ochutnat sivena – jak jinak než – v solné krustě.

S kartou Salzkammergut Sommer Card si návštěvníci mohou užít nejoblíbenější atrakce regionu se slevou až 25 procent. Karta platí od 1. května do 31. října po celou dobu dovolené, a pro pobyty na tři a více nocí v regionu je dokonce zcela zdarma.

Rekreační oblast Attersee-Attergau
1. Šnorchl, hole a tyrkys

Attersee, známé také jako Atterské jezero, je největším vnitrozemským jezerem Rakouska. Díky jedinečné tyrkysové barvě a mimořádné kvalitě zdejší vody se stalo lákadlem nejen pro řadu vodních sportů, ale také pro řadu umělců. Na svých letních návštěvách ho obdivoval například slavný malíř Gustav Klimt nebo skladatel Gustav Mahler.

Neobvyklá čistota vody učinila z Attersee oblíbenou potápěčskou oblast. Na své si ve zdejších potápěčských zónách přijdou začátečníci i profesionálové, protože Attersee dosahuje maximální hloubky 171 metrů. Potápěči mohou pod vodou vyrazit za pozůstatky původních dřevěných obydlí na vysokých kůlech, které se vypínají nad hladinu jezera a jsou další hornorakouskou památkou na seznamu UNESCO.

Fotografie: (c)TVB Attersee-Attergau / Mathias Klugsberger

Pěší túru lze spojit s výletem lodí, která návštěvníky po pěším výletu odveze zpět do výchozího bodu. Na palubě lodi je také možné podniknout výlet k oblíbenému vodopádu Nixenfall. Rodiny s dětmi mohou využít některou ze zážitkových tematických tras, zamířit do Kaštanového lesa, jediného místa na sever od Alp, kde jedlé kaštany dosahují plné zralosti, nebo navštívit přírodní park s četnými ovocnými sady, který se rozprostírá na východ od Attersee směrem k Traunsee.

Po pořádném sportování vždy člověku pěkně vyhládne. Naštěstí ve zdejším regionu letos probíhá Kulinářský rok u jezera Attersee, který je zaměřen na regionální produkty. Je možné zde ochutnat rozsáhlou gastronomickou nabídku, od čerstvě připravených ryb přímo z Attersee až po inovativní a vynikající gurmánské restaurace. Zkrátka o hlad je tu postaráno.

2. Potápění trochu jinak

Jedinečný vodní zážitek představuje šnorchlování v řece. Jde o alternativu potápění v rozlehlém Attersee, která je vhodná pro potápěče i nepotápěče. Tempo prohlídky pak určuje samotný proud řeky Traun. Někdy vede přes bezpečné peřeje do úzkých hlubokých kaňonů a jindy se zase pomalu táhne přes široké tůně plné ryb.

Fotografie: (c)TVB Attersee-Attergau / Martina Riedl

Milovníci adrenalinu a dobrodružství také zaručeně ocení výlet k horskému potoku Gimbach. V jeho kaskádách, které se nacházejí jen pár kilometrů od obce Weissenbach, je možný canyoning i šnorchlování mezi nejrůznějšími druhy ryb.

 

Právě se děje

Další zprávy