Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií

Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií
Do konce roku 1923 ČSA přepravila celkem 29 cestujících, 10 kilogramů pošty a 110 kilogramů nákladu. Mezi odvážnými cestujícími byl například hudební skladatel Oskar Nedbal nebo malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister. ČSA měly v době svých prvních letů šest pilotů, kteří byli zvláště vybráni a všichni měli hodnost štábního rotmistra. (Na snímku opět dvouplošník Aero A-14, 20. léta 20. století.)
Mezi roky 1924 - 1927 aerolinie spojily letecky Prahu s Košicemi, s Brnem i se západočeskou lázeňskou oblastí. Na snímku z roku 1925 letoun Farman Goliath F-60 (Goliáš), původně francouzský bombardovací letoun, přestavěný pro civilní účely.
Stroj De Havilland DH-50. V licenci ho pak vyráběla pražská firma Aero jako Aero DH-50. V ČSA létal od 2. poloviny 20. let. Všichni tito lidé se do něj vešli - pilot a čtyři cestující.
V roce 1930 vstoupily ČSA do mezinárodní dopravy, když 1. července uskutečnily první mezinárodní let letadlem Ford 5AT na lince Praha - Záhřeb. Americké letadlo Ford 5-AT (na snímku) v ČSA napsalo krátkou a smutnou historii. Aerolinky ho zakoupily v roce 1929, v roce 1930 se stroj zřítil u Jihlavy. Zahynulo 10 z 11 členů posádky.
Foto: Archiv ČSA
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2013 14:45

Největší český letecký dopravce České aerolinie (ČSA) vznikl před 90 lety, 6. října 1923 jako Československé státní aerolinie (ČSA). Letecký provoz měly symbolicky zahájit 28. října, v den pátého výročí vzniku samostatného československého státu, kvůli špatnému počasí však musel být první let odložen na následující den.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy