Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií

Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií
Do konce roku 1923 ČSA přepravila celkem 29 cestujících, 10 kilogramů pošty a 110 kilogramů nákladu. Mezi odvážnými cestujícími byl například hudební skladatel Oskar Nedbal nebo malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister. ČSA měly v době svých prvních letů šest pilotů, kteří byli zvláště vybráni a všichni měli hodnost štábního rotmistra. (Na snímku opět dvouplošník Aero A-14, 20. léta 20. století.)
Mezi roky 1924 - 1927 aerolinie spojily letecky Prahu s Košicemi, s Brnem i se západočeskou lázeňskou oblastí. Na snímku z roku 1925 letoun Farman Goliath F-60 (Goliáš), původně francouzský bombardovací letoun, přestavěný pro civilní účely.
Stroj De Havilland DH-50. V licenci ho pak vyráběla pražská firma Aero jako Aero DH-50. V ČSA létal od 2. poloviny 20. let. Všichni tito lidé se do něj vešli - pilot a čtyři cestující.
V roce 1930 vstoupily ČSA do mezinárodní dopravy, když 1. července uskutečnily první mezinárodní let letadlem Ford 5AT na lince Praha - Záhřeb. Americké letadlo Ford 5-AT (na snímku) v ČSA napsalo krátkou a smutnou historii. Aerolinky ho zakoupily v roce 1929, v roce 1930 se stroj zřítil u Jihlavy. Zahynulo 10 z 11 členů posádky.
Foto: Archiv ČSA
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2013 14:45

Největší český letecký dopravce České aerolinie (ČSA) vznikl před 90 lety, 6. října 1923 jako Československé státní aerolinie (ČSA). Letecký provoz měly symbolicky zahájit 28. října, v den pátého výročí vzniku samostatného československého státu, kvůli špatnému počasí však musel být první let odložen na následující den.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy