Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií

Foto: 90 let ve vzduchu. Z historie Českých aerolinií
Do konce roku 1923 ČSA přepravila celkem 29 cestujících, 10 kilogramů pošty a 110 kilogramů nákladu. Mezi odvážnými cestujícími byl například hudební skladatel Oskar Nedbal nebo malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister. ČSA měly v době svých prvních letů šest pilotů, kteří byli zvláště vybráni a všichni měli hodnost štábního rotmistra. (Na snímku opět dvouplošník Aero A-14, 20. léta 20. století.)
Mezi roky 1924 - 1927 aerolinie spojily letecky Prahu s Košicemi, s Brnem i se západočeskou lázeňskou oblastí. Na snímku z roku 1925 letoun Farman Goliath F-60 (Goliáš), původně francouzský bombardovací letoun, přestavěný pro civilní účely.
Stroj De Havilland DH-50. V licenci ho pak vyráběla pražská firma Aero jako Aero DH-50. V ČSA létal od 2. poloviny 20. let. Všichni tito lidé se do něj vešli - pilot a čtyři cestující.
V roce 1930 vstoupily ČSA do mezinárodní dopravy, když 1. července uskutečnily první mezinárodní let letadlem Ford 5AT na lince Praha - Záhřeb. Americké letadlo Ford 5-AT (na snímku) v ČSA napsalo krátkou a smutnou historii. Aerolinky ho zakoupily v roce 1929, v roce 1930 se stroj zřítil u Jihlavy. Zahynulo 10 z 11 členů posádky.
Foto: Archiv ČSA
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 12. 2013 14:45

Největší český letecký dopravce České aerolinie (ČSA) vznikl před 90 lety, 6. října 1923 jako Československé státní aerolinie (ČSA). Letecký provoz měly symbolicky zahájit 28. října, v den pátého výročí vzniku samostatného československého státu, kvůli špatnému počasí však musel být první let odložen na následující den.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy