Černá Hora aspiruje na perlu Jadranu

Adam Pešek
12. 6. 2011 8:30
Černá Hora láká nedotčenou přírodou, pozoruhodnými památkami a příznivými cenami
Černá hora
Černá hora | Foto: Isifa/Thinkstock

Černá Hora je sice nejmladší evropský stát, přesto má za sebou bohatou historii. Za středověkými památkami se ale jezdí až v druhé řadě, turisty lákají totiž především magické hory s nedotčenou přírodou či dlouhé pláže lemované starými kamennými městečky. Cestovní ruch v zemi rychle roste a mnohé cestovní kanceláře už dnes Černou Horu označují za královnu Jadranu.

V severní části se nachází jeden z největších jadranských zálivů boka Kotorská, který často bývá řazen k vůbec nejkrásnějším zálivům. Tvarem, velikostí a okolními horskými masivy evokuje spíše severské fjordy, svým stokilometrovým malebným pobřežím s bujnou vegetací zase slunný jih. Nedaleko jednotlivých letovisek pak stojí řada historických památek, jejichž stav se velmi různí.

Největším letoviskem boky je Herceg-Novi, které v sobě mísí vlivy východu i západu. Dominantou města je kostel Archanděla Michaela, postavený v srbsko-byzantském slohu.  Z patnáctého století se dochovala pevnost Kanli-Kula využívaná dnes jako letní scéna.Pokud máte raději filmy na plátně, navštivte letní kino na pevnosti Forte Mare.

 

Černá hora
Černá hora | Foto: Isifa/Thinkstock

Na seznam Světového dědictví UNESCO patří starobylý Kotor s mimořádným množstvím kulturních památek. Systém městských hradeb dlouhý 4,5 kilometru, jehož součástí jsou tři vstupní brány, přežil všechny války a bitvy. Nadále tak tvoří ochranu pro Náměstí zbraní s pozoruhodnou Hodinovou věží či románskou katedrálu svatého Tryfona. Majestátní výhled na celou boku pak nabízí opevnění svatého Jana tyčící se nad městem. 

Přírodním bohatstvím celé země jsou nádherné národní parky. V současné době je chráněno přes sedm procent území, do budoucna by se měly přidat další lokality a chráněna by mohla být celá čtvrtina země. Pohyb návštěvníků však není téměř vůbec omezován a ti tak mohou zhlédnout jedinečnou přírodu v celé své kráse.

 

Černá hora
Černá hora | Foto: Isifa/Thinkstock

Národní park tvoří například pohoří Durmitor, mezi jehož strmými stěnami protéká řeka Tara a její kaňon je tím vůbec nejhlubším v Evropě. Mezinárodní význam má i největší balkánská vodní plocha Skaradského jezera. Mezi nejstarší chráněná území kontinentu se řadí národní park Biogradská gora. Nad bokou Kotorskou se pak tyčí chráněné pohoří Lovcén.

Věčným životem dýchá přímořské letovisko Budva, turisticky atraktivní je i ulcinjská riviéra na jihu. Výlety do vnitrozemí se podnikají především do hlavního města Podgorica. Lidé často míří také k památníku Černohorců bojujících za svobodu Jugoslávie ve druhé světové válce.

Velkou výhodou Černé Hory jsou především příznivé ceny, které sice v sezóně lehce stoupají, nicméně stále zůstávají srovnatelné s těmi českými. Chutný oběd pořídíte bez problémů už pod sto korun. A levné jsou i samotné zájezdy, které vycházejí poměrně levně, ty autobusové začínají někde kolem 3 500 Kč.


 

Právě se děje

Další zprávy