Šedesát vybraných realizací z celé republiky rozdělili kurátoři do šesti kapitol - rekonstrukce historických městských prostorů, nové veřejné prostory, komplexní přístup k veřejnému prostoru, parky, umělecká díla ve veřejném prostoru a aktivity.
Prostor v přízemí galerie je věnován prezentaci koncepčního přístupu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy k pražským veřejným prostranstvím. Bude zde představen i aktuální projekt Pražské židle & stolky, který jednoduchým způsobem oživuje pražská veřejná prostranství a zapojuje aktivní občany, spolky a instituce do spoluutváření příjemného a obytného města.
Expozice má kromě řady povedených realizací a aktivit upozornit i na problémy. "Veřejné prostory našich sídel ohrožují jejich otevřenou či plíživou privatizaci a komercionalizaci, zanedbanost mnoha městských prostorů, které nestojí v centru pozornosti nebo patří do sociálně okrajových oblastí, přetrvávající upřednostňování potřeb individuálního automobilismu a další," uvedl jeden z kurátorů výstavy Petr Kratochvíl.
Veřejný prostor se podle něj v posledních letech dostává do popředí architektonických diskusí. Nejde jen o téma odborníků, ale široké veřejnosti i politiků.
"Pravidelná mezinárodní soutěž Evropská cena za městský veřejný prostor s následnou putovní výstavou vítězných realizací ukazuje, že metropole, stejně jako Barcelona, Paříž, Kodaň, Lublaň, ale i řada menších evropských měst, věnuje péči o veřejné městské prostory a o jejich originální a přitom obyvatelné ztvárnění mimořádnou pozornost, " upozorňuje.
V mnoha směrech lze podle něho tento pozitivní obrat shledat i v českých a moravských městech.