Obal malířské štětky, kopaček nebo mléka. Podívejte se nejzajímavější projekty soutěže Mladý obal

Vítězný projekt Kateřiny Puncmannové.
Druhé místo obsadila podle slov porotců vizionářská práce Zity Sirána z Maďarska. Obal na mléko se v jejím podání stává jakousi jednotkou, která vyzývá k hravosti. Jeho konstrukce umožňuje skládání a hru s geometrií. Má také sociální aspekt. Celý návrh motivuje ke spojování obalu s dalšími, čímž získal přesah, potenciál a uznání poroty.
Třetí místo získal Thomas Lavin z Velké Británie. Klasický papírový materiál spolu se šrouby a matkami tvoří spletitou skládačku, která ukrývá různá nářadí. Porotu mimo jiné zaujalo nezvyklé spojení papíru a kovových šroubů. Obal má také několik vrstev, a tak se z vybalování stává nekonečný proces objevování nových předmětů i materiálů.
Obal na slunečnicová semínka, který je zároveň papírovým krmítkem pro ptáky, maďarských designérů si vysloužil Cenu CZECHDESIGNU. Maďarští designéři zaujali nejen grafickým ztvárněním, ale také do detailu promyšlenou konstrukcí, která se do krmítka transformuje velmi snadno a intuitivně.
První místo v kategorii Studenti středních škol získala Barbora Semanová z košické Školy užitkového výtvarníctva. Šestiboká krabička se zajímavou konstrukcí má sloužit jako obal na lentilky. Funguje zároveň i jako hrací kostka.
Foto: archiv Young Pakcage
1. 5. 2017 10:34
Do 22. ročníku Young Package se přihlásilo 744 designérů z 57 zemí. První cenu v kategorii studentů vysokých škol a designérů do 30 let si odnesla Kateřina Puncmannová. Vítězné projekty si můžete prohlédnout v galerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve Francii se ujali úřadu dva noví ministři, čelí kritice za znásilnění i popírání #MeToo

Ministři nové francouzské vlády premiéra Jeana Castexe se dnes ujali svých úřadů. Dva z nich přitom už nyní čelí ostré kritice. Nového ministra vnitra Géralda Darmanina totiž od roku 2017 vyšetřují kvůli obvinění ze znásilnění, ministr spravedlnost Éric Dupond-Moretti na sebe před časem upozornil kritikou hnutí #MeToo. Opatrnou pochvalu si prezident Emmanuel Macron vysloužil alespoň za jmenování Barbary Pompiliové do čela ministerstva životního prostřední, informovala agentura AFP.

Premiér Édouard Philippe, který stál v čele vlády od roku 2017, podal v pátek demisi a s ním skončil celý jeho kabinet. Z něj se do týmu nového premiéra Jeana Castexe, dosud málo známého starosty jihofrancouzského městečka Prades, dostal ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ministr financí Bruno Le Maire či ministryně obrany Florence Parlyová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy