map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
První zelené město
Nač stavět jeden dům, když můžete postavit celé město? Poblíž jihočínského Liou-čou momentálně vzniká podle projektu italského architekta Stefana Boeriho první zelené město, které by mělo být dokončeno v roce 2020.
Zelené město představili projektanti poprvé v roce 2015 na pařížské mezinárodní konferenci. Domy, kanceláře, nemocnice i školy jsou celé pokryty zelení a stromy. Projekt počítá s aglomerací zhruba 30 tisíc lidí a díky unikátnímu ekosystému pohltí ročně 10 tisíc tun oxidu uhličitého a 57 tun znečišťujících látek. Naproti tomu vyprodukuje 900 tun kyslíku.
Prostředí tvoří 40 tisíc stromů a téměř milion rostlin.
"Město bude energeticky nezávislé a díky rostlinám v parcích, zahradách, ulicích a na fasádách domů přispěje ke zlepšení kvality ovzduší a biodiverzity," popisují architekti význam tohoto unikátního projektu s narážkou na fakt, že Čína patří mezi největší znečišťovatele ovzduší na světě.