Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Zuzana Kopiláková, Český ostrovní dům
Zuzana Kopiláková, Český ostrovní dům | Foto: Český ostrovní dům/Zuzana Kopiláková

Dělba práce

Takhle vidí budoucnost bydlení na vsi studentka architektury v Bratislavě Zuzana Kopiláková. Navrhla v rámci soutěže obec o rozměru sedm tisíc metrů čtverečných, jejíž filozofie je postavená na konceptu sdílení. Lidé tu produkují a sdílejí nejen energii, potraviny a zboží, ale i prostory jako saunu, prádelnu či parkovací místa.

Studentka využívá každý možná prostor, například střechu parkoviště tvoří fotovoltaické panely, které ukládají energii do zabudovaného akumulátoru a občané ji mohou využít například i pro dobíjení elektromobilů.

Koncept soběstačné vesnice počítá i se společným úklidem. Každý dům má na starost určitý sektor a za odměnu získá produkty či energii. 

 

Právě se děje

Další zprávy