Studenti navrhli revitalizaci cukrovaru nedaleko Prahy. Jejich návrhy zaujaly i vedení obce

Studenti navrhli revitalizaci cukrovaru nedaleko Prahy. Jejich návrhy zaujaly i vedení obce
David Poloch nabízí dva specifické charaktery bydlení.
"Pětipodlažní bytové domy seskupené do pitoreskního shluku vytvářejí mezi sebou fungující dvorky, v parteru mají pronajímatelné komerční prostory a efektivně pracují s parkováním rezidentů," vysvětluje Čančík.
V jižní části vytváří tzv. živnostenskou enklávu. Jde o rodinné domy s velkorysým zázemím hospodářského objektu, jakési stodoly, které můžou sloužit k podnikání nebo naplnění potřeb prostorově náročnějších zájmů majitele.
Jan Čech do stejného místa umístil městské domy pro sociální bydlení. Projekt nazval "životiště", přičemž od základu sledoval jednoduchou základní myšlenku - získat co nejvíce za co nejméně peněz. Zobrazit 15 fotografií
Foto: Fakulta architektury ČVUT, Ateliér Kraus & Čančík
Petra Jansová Petra Jansová
11. 4. 2017 11:31
V uplynulém semestru se studenti architektury v ateliéru Kraus & Čančík FA ČVUT v Praze zabývali maloměstskou periferií. Pro konkrétní místo, bývalý areál cukrovaru v Úvalech u Prahy, hledali vhodný typ bydlení a jeho skladbu. Některé z návrhů zaujaly i vedení města - uvažuje dokonce o jejich využití pro další jednání s potenciálními investory.

Studenti měli za úkol "zabydlet" areál bývalého cukrovaru v Úvalech u Prahy. Obecní pozemky maloměstského brownfieldu jsou v současnosti neobydlené (až na dvě bytovky). Obklopeny jsou vytíženým železničním koridorem, supermarketem, stavebninami, skladem nebo kůlnami.

Řešené území se nachází blízko náměstí, ovšem z jedné strany je obklopeno silnicí 1. třídy a z druhé železničním koridorem. V podstatě je směsí všeho, co město přirozeně vytváří jako urbanistický odpad a postrádá tak jakékoliv charisma. Nicméně z hlediska budoucího rozvoje sedmi a půl tisícového města nedaleko Prahy má místo velký potenciál. 

"Studenti ho měli obydlet. Zadáním bylo správně zvolit a obhájit druh bydlení i jeho hustotu. Zabývali jsme se stavitelstvím, řešili nudné praktické otázky, a to peníze, kapacity, materiály a technologie. Poznávali jsme, jak těžké je v takové realitě uhájit architekturu," vysvětluje jeden z vedoucích ateliéru Josef Čančík. 

Studenti během zadání spolupracovali s vedením města, starostou, zastupitelstvem, dotčenými orgány, opozicí i obyvateli. Výsledky byly rovněž na konci semestru s úvalskými konzultovány. 

Podle vedení města jsou některé z návrhů natolik zajímavé, že by se v budoucnosti mohly stát podkladem pro další jednání s potenciálními investory. Stejně tak by se ale mohla práce studentů stát inspirací pro řešení podobných míst v menších městech.

Atelier Kraus & Čančík byl v letošním ročníku Olověného Dušana oceněn v kategorii ateliérů (podruhé za za sebou). Zatímco loni byl jediným vítězem, letos se porota rozhodla ocenit nerozdílně pět ateliérů (z celkem 35).

 

Právě se děje

Další zprávy