První projekt na rekonstrukci roubenky zpracoval architekt Jiří Špaček, mimo jiné i spoluautor nové podoby vyhlášené kavárny Slavie v Praze, před deseti lety. Návrh tehdy plnil stránky časopisů a zařazen byl i do výběru nejlepších projektů roku 2007 publikovaných v časopisu Dolce Vita.
Díky dalšímu deset let starému projektu na Českolipsku si architekta Špačka vybral i klient pro obnovu dvou zchátralých objektů na Českomoravské vrchovině.
"Stodola byla ruina, měla zřícený krov. V hlavním objektu, který se skládá z roubené a kamenné části, bylo třeba některé trámy vyměnit a posílit chatrnou konstrukci", popisuje architekt stav budov na začátku.
Po dohodě s investorem se snažil zachovat co nejvíc původních prvků. Porušené trámy nahradili místní tesaři replikami, které jsou od originálu k nerozeznání. Kromě vstupních dveří, které jsou repasované včetně kování, a části původního stropu v hlavní obytné místnosti, jsou všechny detaily, včetně dveří a oken úplně nové.
Rekonstrukce, na jejímž konci měl podle zadání investora stát rekreační objekt pro tři rodiny s malými dětmi, trvala téměř šest let.
Ve štítech chalupy přibyla okna opatřená okenicemi, které po zavření splynou s rastrem štítů. Původní kompozici malých čtvercových okének se tak podařilo zachovat.
Zvnějšku došlo ještě k dalším nepatrným změnám. Bylo odstraněno závětří před vchodovými dveřmi, které ani nebylo součástí původní roubené konstrukce. "Jinak jsme se snažili zachovat co se dalo. Majitel dokonce nechal opravit i zřícený sklep," dodává Špaček.
Ruina stodoly byla nahrazena novým objektem na původním půdorysu. V přízemí vznikla prostorná garáž, nad ní víceúčelový prostor v otevřeném krovu.