Česká komora architektů jakožto jedna z profesních organizací byla opět vyzvána k nominování nejlepších evropských staveb a doporučila k udělení Ceny Evropské unie za současnou architekturu pět projektů.
Stavby do soutěže mohou nominovat i vybraní nezávislí experti z celé Evropy, kteří se specializují na současnou architekturu. Za Českou republiku to byli architekt a programový ředitel festivalu reSITE Osamu Okamura a teoretička architektury a šéfredaktorka vydavatelství Zlatý řez Jana Tichá.
Jedna z nominací pochází ze zahraničí, což pravidla soutěže také umožňují. Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích nominovala Slovenská komora architektů a slovenská kritička architektury Henrieta Moravčíková.
Absolutní shoda ČKA a českých expertů panovala u dvou realizací – základní školy v Líbeznicích a Archeoparku Pavlov. Na prestižní evropskou cenu byl nominován také vítěz 1. ročníku České ceny za architekturu: Ateliér a dům Zen-Houses.
Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.
Ze stovek nominací mezinárodní odborná porota následně vybere užší okruh děl, zhruba čtyřicítku nejlepších evropských staveb, které budou následně představeny v katalogu a na výstavě. Z tohoto počtu porota vybírá finalisty soutěže.
V samotném finále pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.
Výsledky této prestižní ceny by měly být známy v květnu 2017.