Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila

Princip pavlače přenesli i do interiéru. Užitná plocha se díky tomu zvětšila
Dvoupokojový byt neměl původně koupelnu ani záchod.
Díky stavebním úpravám se využitelná podlahová plocha zvětšila o čtvrtinu.
Architekti využili vysokých stropů a princip pavlače vnesli i do interiéru.
Na galerii pak vznikla samostatná pracovna. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Tomáš Brabec
Petra Jansová Petra Jansová
24. 6. 2017 9:05
Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu se díky sofistikovanému uspořádání stalo plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi. Vestavěná galerie navíc rozšířila obytný prostor.

Po Pobřežní třídě na bývalém nábřeží Karlínského přístavu se dnes prohánějí auta právě v místě, kde kdysi kotvily lodě v bočním korytu Vltavy. Ve dvoře jednoho z původních nábřežních domů je však ještě patrná dobová atmosféra prudkého kamenného schodiště, vysokých vídeňských stropů, špaletových oken a pavlačí.

A právě tuto dobovou atmosféru promítli architekti ze studia No Architects i do kompletní rekonstrukce jednoho z pavlačových bytů.

Z původního dvoupokojového bytu bez koupelny a záchodu vytvořili plnohodnotné bydlení se dvěma ložnicemi, koupelnou a zároveň větším obytným prostorem. Díky výšce prostoru vnesli princip pavlače i do interiéru. Na galerii pak vznikla samostatná pracovna. "Fakticky jsme stavebními úpravami rozšířili využitelnou podlahovou plochu bytu téměř o čtvrtinu," řekl Jakub Novák.

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, v podstatě byl vybourán až na obvodové stěny. Zachovány zůstaly částečně pouze původní parkety. Část z nich byla kvůli vedení sítí v podlaze rozebrána a přeložena, jinde musely být doloženy. 

Dělaly se rovněž nové silnoproudé a slaboproudé rozvody, vytápění, osazoval se nový kotel a nové odkouření. Nové jsou i omítky a cementová dlažba, která navazuje na dlažbu na pavlači.

"Cementová dlažba je dlažba, která se neprochodí a nerozbije, je barvená v hloubce půl centimetru, navrch se impregnuje a voskuje, klade se beze spár. Je to prostě vysoce kvalitní povrch na podlahu," říká architekt.

Před rokem 1948 se u nás běžně cementová dlažba vyráběla a používala jako všední materiál. Komunismus toto odvětví zlikvidoval, takže je v současnosti nákladně dovážena ze zahraničí. "Je to volba kvality, odkaz k dobového materiálu v kontextu komplexního návrhu interiéru bytu," uzavírá.

Ateliér No Architects

Zaměřujeme se na všechny oblasti architektonického a urbanistického navrhování, zpracování návrhů staveb a interiérů, a to ve všech projekčních stupních - od studie až po prováděcí projekty včetně autorských dozorů. Založen byl v roce 2009 na spolupráci architekta Jakuba Filipa Nováka  a umělkyně Daniely Novákové Baráčkové.

 

Právě se děje

Další zprávy