Turisté v Krkonoších se na jaře projdou po nových lávkách, které navrhli studenti architektury

Turisté v Krkonoších se na jaře projdou po nových lávkách, které navrhli studenti architektury
Projektu se zúčastnilo 30 studentů z pěti ateliérů.
Podle zadání měli vytvořit lávku, která se lehce umístí na dané místo.
Materiálem studenti omezeni nebyli.
Společný projekt ČVUT a KRNAP začal loni na jaře, kdy architektka Hana Seho oslovila správu KRNAP.
Foto: FA ČVUT
ČTK Petra Jansová ČTK, Petra Jansová
9. 3. 2018 12:04
Už na jaře vznikne v Krkonošském národním parku pět nových lávek, které navrhli studenti Fakulty architektury ČVUT. 

Společná iniciativa pražského ČVUT a Krkonošského národního parku (KRNAP) začala loni, kdy architektka Hana Seho oslovila správu KRNAP. Projektem se fakulta snažila nabídnout studentům možnost uskutečnit svůj nápad v praxi.

"Již před dvěma lety při prvním ročníku jsme nadchli řadu studentů. Letos jsme zvedli laťku trochu výš a nabídli jsme jako téma semestrálního projektu lávky a mosty. Studenti měli jedinečnou příležitost 'zakopnout o vlastní nohy', realizovat vlastní návrh v plné vážnosti a zodpovědnosti," přibližuje hlavní iniciátorka projektu Hana Seho.

Její snahu ocenila i správa parku. "Lávky přes potoky na turistických chodnících musíme každoročně po zimě stejně opravovat. Nápad ČVUT nás proto velmi zaujal, a to i s ohledem na to, že se snažíme do Krkonoš dostávat něco, čemu bychom mohli říkat kvalitnější architektura," uvedl tiskový mluvčí národního parku Radek Drahný.

Návrhy lávek zpracovávalo třicet studentů z Fakulty architektury ČVUT. Jejich úkolem bylo vytvořit trvanlivou a cenově dostupnou lávku, která se lehce namontuje na obtížně dostupné místo. Volba materiálu přitom nehrála roli.

KRNAP pak nabídl škole konkrétní místa, kde by mohly nové lávky vzniknout. "Společně se správci parku vedoucí ateliérů naší katedry navštívili deset míst. Vybrali jsme si ta, která se nám nejvíc líbila a kde se zdál být největší potenciál pro studentské návrhy," přiblížila architektka Seho.

Z návrhů vybrali vedoucí jednotlivých ateliérů ty nejlepší, na kterých pak studenti spolupracovali. "Tím mimo jiné došlo ve škole k nebývalému efektu, většina studentů pracovala na realizaci projektu někoho jiného, což vytvořilo velmi dobrý efekt na cestě k týmové práci," vypočítává plusy projektu Seho.

Lávky budou umístěny v okolí Špindlerova Mlýna, například na Medvědím potoce u Medvědí boudy, na Hrnčířských boudách nad Pecí pod Sněžkou nebo na Rennerově potoku v Malé Úpě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy