Sedm skvělých domů za rozumné peníze. Navrhli je architekti, přesto nestály jmění

Všech sedm staveb vzniklo v Česku, všechny se svou cenou vešly do rozpětí dva až šest milionů korun. A všechny jsou navrženy přímo pro konkrétního klienta. Podívejte se na ně v galerii.
Tento dům na Vysočině vznikl na půdorysu vesnického stavení. Podle jednoduché projektové dokumentace ateliéru Machar & Teichman ho postavil místní zedník. Majitel v něm bydlí i pracuje.
K domu patří i tento druhý objekt, sloužící jako garáž a sklad.
Schodiště spojuje přízemí, kde je kuchyň, jídelna a obývací pokoje, s dvěma podkrovními pokoji.
Další z dostupných domů je čtyřpodlažní budova, kterou navrhli architekti Jiří Zábrana a Tereza Nová pro milovníka přírody a příležitostného fotografa nedaleko Plzně na místě, kde stávala dřevěná chatka. Nadzemní část objektu architekti koncipovali jako dřevostavbu, segment zasazený do terénu je z železobetonu.
Foto: ASGK Design
Petra Jansová Petra Jansová
7. 11. 2018 7:30
Kvalitní bydlení navržené architektem přímo pro lidi, kteří budou v domě žít, nemusí být drahé. V Česku existují pozoruhodné stavby tohoto druhu, jejichž cena se vešla do rozpětí dvou až šesti milionů korun. Podrobně je představí výstava s názvem Katalogový dům, která začne ve čtvrtek 8. listopadu v brněnské Galerii architektury. Svým názvem chce výstava naznačit, že za cenu katalogového domu můžete mít i něco navrženého exkluzivně pro vás.

"V české společnosti stále převládá pocit nedostupnosti a nákladnosti stavby domu ve spolupráci s architektem. Opak je ovšem pravdou a architekti jsou schopni klientům ušetřit náklady na stavbu samotnou i její následný provoz, a to nejen tím, že jsou jim domy ušity na míru," přibližuje ředitel Galerie architektury  a zároveň kurátor výstavy Katalogový dům Gabriel Kurtis. 

Výstava představí čtrnáct domů, které si mohou podle Kurtise dovolit i lidé s běžnými příjmy. Objekty jsou přitom výsledkem spolupráce s architektem a také jsou citlivě zasazeny do okolí.

Expozice chce rovněž poukázat na problém způsobený výstavbou katalogových domů, které vytvářejí nesourodou zástavbu bez vztahu k okolnímu prostředí. "Uživatelům nabízejí falešný pocit exkluzivity za málo peněz. Vznikají území nesourodých typologií a estetického pojetí architektury bez vztahu k okolí a k tradici," vysvětluje Kurtis. Na výstavě budou k vidění domy, které se dají postavit za dva až šest milionů korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy