Sedm skvělých domů za rozumné peníze. Navrhli je architekti, přesto nestály jmění

Foto: ASGK Design
Petra Jansová Petra Jansová
7. 11. 2018 7:30
Kvalitní bydlení navržené architektem přímo pro lidi, kteří budou v domě žít, nemusí být drahé. V Česku existují pozoruhodné stavby tohoto druhu, jejichž cena se vešla do rozpětí dvou až šesti milionů korun. Podrobně je představí výstava s názvem Katalogový dům, která začne ve čtvrtek 8. listopadu v brněnské Galerii architektury. Svým názvem chce výstava naznačit, že za cenu katalogového domu můžete mít i něco navrženého exkluzivně pro vás.

"V české společnosti stále převládá pocit nedostupnosti a nákladnosti stavby domu ve spolupráci s architektem. Opak je ovšem pravdou a architekti jsou schopni klientům ušetřit náklady na stavbu samotnou i její následný provoz, a to nejen tím, že jsou jim domy ušity na míru," přibližuje ředitel Galerie architektury  a zároveň kurátor výstavy Katalogový dům Gabriel Kurtis. 

Výstava představí čtrnáct domů, které si mohou podle Kurtise dovolit i lidé s běžnými příjmy. Objekty jsou přitom výsledkem spolupráce s architektem a také jsou citlivě zasazeny do okolí.

Expozice chce rovněž poukázat na problém způsobený výstavbou katalogových domů, které vytvářejí nesourodou zástavbu bez vztahu k okolnímu prostředí. "Uživatelům nabízejí falešný pocit exkluzivity za málo peněz. Vznikají území nesourodých typologií a estetického pojetí architektury bez vztahu k okolí a k tradici," vysvětluje Kurtis. Na výstavě budou k vidění domy, které se dají postavit za dva až šest milionů korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy