Krby a kamna zpříjemní zimu, ale je potřeba myslet na údržbu i na kvalitu dřeva

Dana Jakešová
13. 11. 2016 11:10
Ta pravá zima je sice ještě daleko, ale sychravé dny a chladné večery už nejsou žádnou výjimkou. Zpříjemnit nám je může teplo z krbu či krbových kamen. Aby však pohodová a teplem prohřátá atmosféra vydržela, je třeba jejich pravidelná údržba. 
Krbová kamna dokáží prohřát domov, je však potřeba starat se o jejich údržbu
Krbová kamna dokáží prohřát domov, je však potřeba starat se o jejich údržbu | Foto: RAKO

Ta začíná – ač se to nezdá – již výběrem dřeva, kterým budete topit. Základem je, aby bylo suché. Špatné a nevysušené dřevo má totiž nízkou výhřevnost, protože část tepla se spotřebovává na odpaření vody. Navlhlé dřevo navíc uvolňuje velké množství dýmu a dehtu a špatně hoří. V důsledku toho dochází k nadměrnému zanášení jak vnitřku topidla a skla, tak i komínu. Kamna či krb poté čadí, špatně táhnou a může dojít až k požáru.

Servis přenechte odborníkovi

Seznam kominíků najdete na webu Společenstva kominíků ČR.
Seznam kominíků najdete na webu Společenstva kominíků ČR. | Foto: Společenstvo kominíků ČR

Nutná je proto pravidelná péče o spalinové cesty, tedy o komín. Tuto povinnost ostatně ukládá majitelům domů i vyhláška. Kontrolu je třeba udělat jednou ročně a provádět ji musí výhradně kominíci. Vyčistit komín je pak u kamen potřeba třikrát ročně, pokud je používáte v průběhu celého roku, a dvakrát ročně, jestliže je používáte pouze sezónně.

„Za sezónní provoz se považuje provoz spalinové cesty po dobu, která by neměla překročit šest měsíců v kalendářním roce,“ vysvětluje Petr Dušek ze Společenstva kominíků ČR. „A doba mezi jednotlivými čištěními by neměla být kratší než tři měsíce.“ Pokud víte, jak na to, můžete si komín vyčistit i sami. Vhodnější a bezpečnější je ale určitě pozvat si kominíka. Jejich seznam najdete právě na webových stránkách Společenstva kominíků (www.skcr.cz).

Kdy a jak čistit krb

Pravidelné čistění vyžaduje také samotný krb. Nechávat popel v krbu delší dobu není dobré, protože do sebe nasává vlhkost a součásti pak korodují. Důležité je, aby topidlo bylo dobře vychladlé. K vymetení popela a sazí můžete využít buď klasické krbové náčiní, nebo krbový vysavač.

Speciální vysavač určený pro krby a kamna má narozdíl do toho běžného kovovou hadici.
Speciální vysavač určený pro krby a kamna má narozdíl do toho běžného kovovou hadici. | Foto: Kärcher

„Nevýhodou ručního vymetání je především větší prašnost, díky které vás navíc bude čekat i úklid interiéru,“ říká ze zkušenosti Marie Nováčková, která uklízí v několika domácnostech. Po pár hodinách ochlazování navíc může být popel vychladlý jen zdánlivě, a je proto třeba použít kovovou nebo jinou nehořlavou nádobu.

Druhou variantou je vysavač, s nímž jednoduše vysajete popel i ze špatně přístupných míst. „Existují dva druhy, buď samostatná kovová filtrační nádoba, která se napojí na multifunkční vysavač, nebo speciální vysavač na popel a hrubé nečistoty,“ vysvětluje Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher. Plusem speciálního vysavače je, že disponuje kovovou nádobou a sací hadicí z kovu. Pokud máte zahrádku, můžete popel ze dřeva využít ke kompostování.

Čistota i zvenku

I vnější plášť kamen nebo krbu by neměl ujít vaší pozornosti. Obzvlášť pokud si rádi užíváte pohled na plápolající oheň, který by byl bez pravidelné péče skrytý za začouzeným sklem. Opět zde platí zásada vychladlého topidla. „Na sklo je možné využít speciální gelové čističe určené přímo na krbová skla,“ dává tip Nováčková. Stejně lze ale použít běžný saponát. Vždy ho však nanášejte na jemnější stranu navlhčené houbičky, abyste sklo nepoškrábali. Po umytí ho vyleštěte čistým a suchým hadříkem.

Na usazený prach na ostatních vnějších částech krbu stačí většinou vysavač a hadr s obyčejnou teplou vodou, případně trochou mýdla nebo běžného čisticího prostředku.

 

Právě se děje

Další zprávy