Nádherný strop, ale izolace byla z PET lahví. Z hornického domku dostali to nejlepší

Nádherný strop, ale izolace byla z PET lahví. Z hornického domku dostali to nejlepší
Původně hornický dvojdům si rodina vyhlédla kvůli jeho lokalitě nedaleko brdských lesů. V té době stál v obci Podlesí na Příbramsku už přes sto let a podepsal se na něm zub času i necitlivé úpravy z druhé poloviny minulého století.
V přízemí má dnes rodina část nábytku z produkce studia Debyt, které doplňují vintage solitéry.
Ve všech pokojích je původní dřevěný strop a velká okna - z ložnice je i přímý vstup na zahradu.
Původní půdorys domu. Zobrazit 14 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Debyt
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 10. 2024 12:01
Hornický dvojdomek stojí v Brdech od první republiky a byl součástí tamní kolonie, která historicky pracovala v dolech na těžbu olověných a zinkových rud. S ukončením důlní činnosti na Příbramsku se většina těchto staveb proměnila na rekreační chaty, včetně dvojdomu v Podlesí. Polovinu z něj dnes mají potomci původních majitelů, druhou si koupil Jakub s rodinou a proměnil ji v útulné bydlení.

Jakub a jeho manželka se museli vypořádat s některými necitlivými úpravami z druhé poloviny minulého století. Bývalí majitelé světnice rozdělili příčkami a zamezili tak tomu, aby do interiéru vnikal dostatek přirozeného světla. Pro izolaci podlahy zase použili prázdné PET lahve.

K návrhu rekonstrukce manželé oslovili svého kamaráda, architekta Tomáše Petráška ze studia Debyt: "S Kubou se známe od dětství z naší rodné jihočeské vsi. Je to ležérní chlap, profesí pilot, velký skaut a tramp," popisuje  charakter investora a dále vysvětluje, jak se společně rozhodli postupovat:

"Vrátili jsme se k řešení, které logicky propojuje všechny místnosti podle základního konstrukčního schématu a tvaru písmena H, jenž je patrný na starých půdorysech." Původní členění dnes definují velká okna obkládaná dřevem, ale některé místnosti architekt propojil, například kuchyň a jídelnu už dělí jen jeden schod.

Dominantou přízemí je odhalený dřevěný povalový strop, který dříve překrývaly rákosové rohože. "Tyto dřevěné nosné prvky jsme záměrně nechali opracovat hrubším způsobem. Hrany jsou často nepravidelné, a detail je tak víc tesařský než truhlářský. Chtěli jsme tím podpořit haptičnost stavby. Společně s půdovkami na podlaze dodává domu rustikální ráz, který je vlastní jak Kubovi, tak jeho manželce Páje, která s ním sdílí jeho čundráckou vášeň," dodává Petrášek.

Dispozičně je dům v přízemí rozdělený na společenský prostor, kuchyni a jídelnu, dále malou halu s pracovnou a ložnicí. Na bývalé půdě je pak soukromá část pro rodinu. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy