Foto: Dům, kde se fotili TGM i perský šáh. Jeho tajemství bylo ukryté ve dvou zaprášených skříních

Foto: Dům, kde se fotili TGM i perský šáh. Jeho tajemství bylo ukryté ve dvou zaprášených skříních
Během rekonstrukce byla stavba očištěna. Získala patra navíc a rozrostla se i do hloubky.
Rekonstrukce pod taktovkou architekta Ladislava Lábuse začala v roce 2001 a trvala rok a půl. "Tehdy jsem žila v zahraničí a české architekty jsem neznala. Na pana Lábuse mě upozornil kamarád Jan Malý, fotograf architektury. Od té doby s architektem Lábusem spolupracujeme," vysvětluje majitelka domu.
Majitelé zvažovali, jak k rekonstrukci přistoupit a jak dům v budoucnu využít. "Dům byl rekonstruován jako polyfunkční. Část je obchodní, jdou zde kanceláře, byty a kvůli nálezu negativů jsme se v zadním domě rozhodli udělat fotografickou galerii. Ta fungovala deset let. Její prostory dnes využívá Člověk v tísni," vysvětluje Zuzana Meisnerová. (Na snímku budova bývalých retušáren, která byla v roce 2003 zrekonstruována na galerii.)
Jan Langhans, zakladatel fotografického ateliéru, zakoupil dům ve Vodičkové ulici 37 o šířce pouhých 12 metrů v roce 1880. Deset let starou budovu zanedlouho rozšířil o četné přístavby a nástavby. (Na snímku je čekárna ateliéru kolem roku 1900.) Zobrazit 24 fotografií
Foto: Adam Hecl
Petra Jansová Petra Jansová, Adam Hecl
Aktualizováno 27. 9. 2017 14:34
Secesní dům ve Vodičkově ulici číslo 37 se v roce 1880 stal domovem fotografického ateliéru Jana Nepomuka Langhanse, kde se svého času nechal zvěčnit T. G. Masaryk, perský šáh i anglický král. Citlivá rekonstrukce architekta Ladislava Lábuse dokončená roku 2002, která podpořila specifickou atmosféru starého paláce a navázala i na jeho historii, získala mimo jiné Grand Prix 2003 Obce architektů. Do areálu mezi Vodičkovou ulicí a Františkánskou zahradou bude možné nahlédnout v rámci festivalu Den Architektury v sobotu 30. září od 14 do 17. hodin.
 

Právě se děje

Další zprávy